Nowojorski i nowoczesny – jakie mają ze sobą punkty wspólne, a w czym się różnią te style aranżacji wnętrz?

Aranżacja wnętrz

Spis treści

Dwa dość podobne style, w których liczy się jakość wybieranych produktów. Mają sporo podobieństw, ale nie są tym samym, a rzeczy, które je różnią, widać na pierwszy rzut oka. Jak to możliwe, że będąc tak podobne do siebie style nowojorski i nowoczesny jednocześnie tak bardzo się od siebie różnią?

Kilka cech charakterystycznych dla aranżacji mieszkania w stylu nowoczesnym

Jakie są nadrzędne cechy charakterystyczne wnętrz utrzymanych w stylu nowoczesnym? Wbrew pozorom wcale nie przepych czy luksus, ale wygoda, komfort, kompaktowość i funkcjonalność. Wyróżnia się dwa nurty w jego obrębie. W jednym to odmiana chłodna, gdzie bieli towarzyszą szarości. W drugim to odmiana ciepła, gdzie do bieli dokłada się elementy w kolorze drewna. Nowoczesne wnętrza są dla tych, którzy żyją z dnia na dzień, lubią klimat miejskiego trybu życia oraz dobrze czują się w przestronnych pomieszczeniach.

Oczywiście jest i miejsce na luksus. To dość drogi styl, w którym lepiej kupić jedno drogie, designerskie krzesło niż cztery na wyprzedaży w szwedzkiej sieciówce. W tym stylu wszystko jest dopasowane do właściciela, projektowane z myślą o jego wygodzie. Często ma się w nim do czynienia z produktami chromowanymi, z ozdobnymi wzorami, z wazonami, obrazami, dodatkami, ale sztuka najlepiej, by była abstrakcyjna, współczesna, nowoczesna. Zdecydowanie jest to styl dla ludzi o szerokich horyzontach.

Czy styl nowojorski to przeciwieństwo nowoczesnego?

Co ciekawe wiele osób kojarzy styl nowoczesny z nowojorskim. Być może dlatego, że ogólnie znane wnętrza nowojorskich apartamentów, od których wzięła się ta estetyka, są przestronne, luksusowe i dość jednolite kolorystycznie. Główną cechą są otwarte przestrzenie i tu mamy podobieństwo. Najlepiej połączyć ze sobą salon z kuchnią, łazienkę z sypialnią, by stworzyć kompaktowe, wygodne i uniwersalne wnętrze.

Ma być elegancko, z kolorami białym, czarnym, szarym i beżowym na czele. Także z dodatkami w bordo czy szmaragdzie. Na ścianach koniecznie sztuka współczesna, do tego wykorzystanie puf w eleganckich obiciach, na przykład z wykończeniem drewnianym, co też może być podobieństwem do stylu nowoczesnego. Generalnie nowojorska estetyka jest dla osób, które wiedzą, czego chcą, potrzebują dużo światła, mieszkania bez stref i małą różnorodność.

Czy dla Ciebie style nowojorski i nowoczesny są tak podobne? A może widzisz więcej różnic? Najważniejsze to umieć korzystać z tego, jakie możliwości w aranżacji pomieszczeń dają.

Powiązane artykuły