Wiele osób uważa, że tapety to rozwiązania typowo do pokoju. Wiedzą, że są już nie tylko te klejone za pomocą specjalnego kleju nakładanego na ścianę, ale także takie, które zachowują się jak nalepka – z już nałożonym klejem. Jednak pewną nowością ostatnich lat są tapety dostępne w łazience. Mogą zastąpić kafelki i stanowić niebanalny dodatek w nowoczesnym wnętrzu.
Czy położenie tapet w łazience jest możliwe i jakie rodzaje są dostępne?
Gdybyś jeszcze jakiś czas temu wynajętemu fachowcowi kazał kłaść tapety w łazience, na pewno wyśmiałby Cię i zrobił swoje. Tymczasem dziś to moda, którą można zobaczyć w coraz to nowych aranżacjach. Od jakiegoś czasu wykończenie wilgotnych pomieszczeń, a dokładniej ich ścian, odpowiednią tapetą jest możliwe, pod warunkiem, że będą to produkty odpowiedniej jakości. Jakie?
W łazience można wykorzystać dwa rodzaje tapet. Pierwszy to tapety z włókna szklanego, które nie przepuszczają wody i są odporne na wilgoć. Drugi to tapety winylowe na flizelinie. Z tą opcją trzeba jednak uważać, bo nie każdy producent zaleca takie rozwiązanie, a jeśli nie będzie odpowiedniego, jasnego wskazania firmy, a Ty zamontujesz tapetę w łazience i coś się stanie, wina będzie tylko po Twojej stronie.
W jaki sposób układać tapety pod prysznicem?
Co ciekawe układanie tapet pod prysznicem jest szybkie i wygodne, nie wymaga nawet ściągania starych płytek. Jeśli te trzymają się naprawdę mocno, wystarczy tylko odpowiednio wykończyć fugi i wyrównać powierzchnię, by móc na niej przykleić nową tapetę zupełnie inaczej aranżującą przestrzeń. Warto jednak trzymać się kilku zasad przy układaniu tapet pod prysznicem.
Po pierwsze należy postawić na dokładne zabezpieczenie ściany. W tym celu – niezależnie od tego, czy jest to wykończenie jednolite, betonowe, czy płyta gipsowo-kartonowa – musisz położyć na niej hydroizolację w płynie. W ten sposób zapewnisz sobie odporność na wilgoć i wodę zbierającą się bezpośrednio pod tapetą. Gdy ten wyschnie, możesz zabrać się za podkład gruntujący. Dopiero po wyrównaniu podłoża i pokryciu go podkładem można zająć się rozrobieniem kleju i posmarowaniem ściany. Na koniec przyłóż tapetę i staraj się już jej nie ruszać, by wszystko wyszło bardzo równo. To jednak nie koniec. Zostaje jeszcze położenie dwuskładnikowego impregnatu ochronnego, by zabezpieczyć powłokę zewnętrzną i ewentualnie położenie uszczelniacza do detali.
Tapeta zamiast kafli? Nowa łazienka na wyciągnięcie ręki
Dla wielu osób zaskakujące, ale zyskujące na znaczeniu rozwiązanie. Tapeta w łazience, tuż przy prysznicy daje nowe, nieodkryte dotąd możliwości aranżacji wnętrza.