Jak uzyskać dofinansowanie z programu Mój Prąd?

Mój prąd

Spis treści

Już od kilku lat polski rząd chce wspierać oddolne działania obywateli w zakresie generowania energii elektrycznej ze słońca. Postawienie na Odnawialne Źródła Energii jest w Polsce wciąż mało modne, jednak coraz więcej osób decyduje się na zakup baterii słonecznych, które pozwalają im osiągnąć niezależność energetyczną. Tym bardziej, że wciąż można skorzystać z dodatkowych pieniędzy z programu Mój Prąd.

Warunki przyznania dofinansowania i jego wysokość

Po pierwsze warto zorientować się, jakie środki można otrzymać. To maksymalnie 5000 złotych, wypłacane po zainstalowaniu systemu, które jednak nie może pokryć więcej niż 50% kosztów inwestycji. Najczęściej jednak cena montażu paneli fotowoltaicznych na dachu domu jest wyższa niż dwukrotność tej sumy, więc większość osób otrzymuje pełną rekompensatę. Trzeba jednak mieć na uwadze, że pieniędzy nie można dostać za każdą inwestycję.

Warto pamiętać, że jest to zwrot. To oznacza, że najpierw trzeba wyłożyć całą sumę na inwestycję w Odnawialne Źródła Energii, w tym przypadku na ogniwa solarne, by następnie móc aplikować o refinansowanie. Co ważne, można to zrobić w dowolnym momencie, o ile instalacja nie została przyłączona do sieci miejskiej z dwukierunkowym licznikiem przed 23 lipca 2019 roku. To właściwie jedyny warunek formalny odnośnie do przyznania środków.

Krok po kroku do uzyskania pieniędzy

Zatem co ma zrobić osoba, która jeszcze nie ma instalacji? Wystarczy wybrać odpowiednią firmę, która przyjedzie i zrobi pomiary. Ustali nie tylko możliwości zainstalowania paneli solarnych w danych warunkach geograficznych, czyli po prostu sprawdzi ustawienie domu, ale także dokona pomiarów zużycia prądu i dopasuje pod nie liczbę użytych paneli. Następnie przygotuje szczegółowy plan z kosztorysem, na podstawie którego wykona niezbędne prace.

Potem trzeba poczekać na zamontowanie licznika dwukierunkowego, czyli przyłączenie instalacji do sieci miejskiej. Po tym można złożyć odpowiedni wniosek. Jest on dostępny na stronie mojprad.gov.pl i w dobie koronawirusa trzeba go składać elektronicznie. Po weryfikacji zgłoszenia pieniądze trafią na odpowiednie konto.

Czy elektryczność ze Słońca się opłaca?

Rosnąca branża paneli fotowoltaicznych jasno wskazuje na to, że Polacy nie tylko chcą płacić mniej za prąd, nawet do 90%, ale także cenią sobie własny wkład w dbanie o planetę i jej przyszłość. Fotowoltaika wydaje się bowiem najczystszym źródłem energii, a więc naszą przyszłością, do której powinniśmy dążyć.

Powiązane artykuły