Dlaczego warto pomyśleć o ogrzewaniu podłogowym w nowo budowanym domu?

Podłoga w domu

Spis treści

Budowa domu często nie idzie tak, jak powinna. Obok zmagania się z niewystarczającymi funduszami, niewłaściwie zaprojektowanymi instalacjami czy opóźnieniami trzeba też cały czas mieć pomysł na to, jak całość będzie wyglądała. A skoro tak, to już na etapie projektu warto pomyśleć o ogrzewaniu, a konkretnie o ogrzewaniu podłogowym. Czy warto o nim pomyśleć?

Zaplanuj i wybierz odpowiednie rozwiązanie

Na rynku mamy kilka możliwości. Najbardziej znane i najczęściej wybierane jest ogrzewanie podłogowe elektryczne. To specjalne maty położone pod podłogą, które ogrzewają ją za pomocą elektryczności. Drugi wariant to ogrzewanie wodne. Polega na położeniu pod podłogą rur z wodą, które działają jak grzejnik. Mogą być podłączone do sieci miejskiej lub zasilane osobno. Trzecia opcja to ogrzewanie, ale ścienne. Być może już słyszałeś o tym, że specjalne rury mogą być umieszczane także w ścianach, co jest bardziej ekonomiczne, ale i o wiele droższe.

Zalety ogrzewania podłogowego

Skupmy się zatem na tym podłogowym. Ogólnie ma ono wiele zalet, z których kilka możemy sobie tu wymienić. Pierwsza rzecz to wygoda. Odpowiednio ustawione systemy będą podgrzewały pomieszczenie, gdy będzie taka potrzeba, a więc gdy temperatura będzie spadała poniżej danego poziomu. A że utrzymywanie temperatury jest łatwiejsze niż jej podnoszenie czy obniżanie, to może okazać się, że jest taniej.

Drugi plus to szybkość nagrzewania się oraz ekonomia utraty ciepła. Gdy rozchodzi się ono w kilku miejscach, na całej płaszczyźnie, o wiele szybciej zapełni całe pomieszczenie, a do tego może działać na niższych temperaturach. Tymczasem ciepło z grzejników musi rozejść się po całym wnętrzu z jednego miejsca, co sprawia, że automatycznie „na starcie” musi być o wiele bardziej gorące. Jest to zatem działanie mniej naturalne i bardziej gwałtowne, mocniej odczuwalne przez organizm.

Wady systemów podłogowych

A co powiedzieć w przypadku wad? Chyba tylko tyle, że największym minusem jest jego założenie. Kosztuje ono o wiele więcej niż tradycyjne ogrzewanie, a przy tym położenie go wymaga zaplanowania go już na etapie budowania domu. Później może być o wiele trudniejsze. Takie ogrzewanie o wiele lepiej sprawdza się w domach typu kanadyjskiego niż w murowanych, dlatego nie zawsze będzie najlepszym możliwym pomysłem.

Czy warto postawić na ogrzewanie podłogowe?

Ogólnie osoby inwestujące w ogrzewanie z podłogi szybko zapominają o minusach i wydanych pieniądzach. Jest to rozwiązanie wygodne i bardzo ekonomiczne.

Powiązane artykuły