Uwaga: włamywacze pracują w święta!

Włamywacze

Spis treści

Świąteczna atmosfera unosiła się w całym domu — nastał ten wyjątkowy czas w roku, kiedy cała rodzina w końcu mogła zebrać się w jednym miejscu. Serdeczne powitania nie miały końca, a radosne zamieszanie tylko podkreślało magię tej chwili. Na stole czekało już dwanaście potraw, dzieci nieustannie zerkały pod choinkę, nie mogąc doczekać się upragnionych prezentów. Później były kolędy, długie rozmowy, seans świątecznych filmów i pasterka. To był niesamowity wieczór, na którego powtórzenie wszyscy będą czekać cały rok. Jednak gdy powrócą do własnych domów, magia świąt może zniknąć, a zamiast niej pojawić się rozczarowanie i szok. Istnieje bowiem grupa osób, dla których Wigilia Bożego Narodzenia to szczególny czas nie z powodu prezentów czy unikatowych potraw. Dla nich to moment, podczas którego domy pozostają często puste i bez opieki, stając się tym samym łatwym łupem. Włamywacze, bo o nich mowa, z chęcią wykorzystują okres świąteczny, przywłaszczając sobie nieodpowiednio zabezpieczone, cudze dobra.

W okresie świątecznym wzrasta ilość włamań

Policja co roku alarmuje — w grudniu i styczniu wzrasta ilość włamań do domów. Kilka dni spędzonych przez ich właścicieli u rodziny lub urlop w tropikach to wymarzone okoliczności  dla złodzieja. Co więcej, osoby mieszkające w sąsiedztwie opuszczonego domu zazwyczaj również są zajęte celebracją, przez co mogą nawet nie zauważyć niebezpieczeństwa. Warto więc postarać się, aby życzenia spokojnych świąt naprawdę się spełniły, a wizyta nieproszonych gości pod nieobecność gospodarzy, nie doszła do skutku. Co więc zrobić, żeby ustrzec się przed włamaniem? Jednym z bardzo prostych, ale skutecznych sposobów jest znalezienie życzliwego sąsiada. Warto poprosić go, aby od czasu do czasu wszedł do środka naszego domu, zapalił światło i kilka razy odebrał pocztę. Jeśli włamywacze obserwują mieszkanie, mogą nie mieć pewności, czy jest ono puste. Przed wyjazdem należy również upewnić się, czy wszystkie okna zostały zamknięte, sprawdzić piwnicę i strych. Zdecydowanie nie warto chwalić się planowanym wyjazdem — z publikowaniem zdjęć na serwisach społecznościowych, wstrzymajmy się do powrotu. Profil na portalu może posłużyć złodziejom za dobre źródło informacji na temat naszej nieobecności.

Zdalna ochrona mieszkania

Te kroki z pewnością mogą pomóc nam zabezpieczyć się przed włamywaczami, jednak  mogą nie być wystarczające. Jeśli zależy nam na odpowiednim zabezpieczeniu domu, warto postawić na sprzęt, który zagwarantuje nam jego pełną ochronę. Nie musi być to skomplikowany system monitorujący, który wymagałby od domowników poniesienia dużych kosztów i trudnego montażu. Dobrym rozwiązaniem może być kamera smart home, która pozwoli kontrolować mieszkanie z poziomu aplikacji, umożliwiająca jego samodzielną kontrolę będąc poza domem. Jedną z marek oferujących tego typu rozwiązania jest firma Ezviz. Dzięki oferowanym przez nią rozwiązaniom domownicy mogą sprawdzić na telefonie sytuację na ich posesji, a w razie sytuacji alarmowej, zostaną od razu powiadomieni przez alert. Zarówno mieszkańcy domów, jak i mieszkań, znajdą odpowiednią kamerę dla siebie. W pierwszym przypadku świetnie nada się model C3A  – bezprzewodowa kamera zewnętrzna, która wyposażona została w mikrofon, tryb nocny i detektor ruchu. Dzięki szerokiemu kątowi widzenia, bez problemu rejestruje obraz nawet ze sporego obszaru, dzięki czemu właściciele mogą kontrolować co dzieje się przed wejściem do domu. O swoje lokum mogą również zatroszczyć się właściciele mieszkań. Obrotowa kamera wewnętrzna C6CN daje możliwość widoku panoramicznego, dlatego świetnie sprawdzi się do zabezpieczenia posesji zarówno o większej, jak i mniejszej powierzchni. Posiada również detektor ruchu i tryb nocny, dlatego rejestruje obraz również nocą. Wbudowany głośnik i mikrofon pozwala na słuchanie odgłosów dobiegających z mieszkania oraz mówienie do osoby znajdującej się w jego wnętrzu. Zaopatrzenie się w tego typu urządzenie może zapewnić spokój domownikom, nawet jeśli znajdują się daleko od swojego miejsca zamieszkania.

Święta to spokojny, beztroski czas spędzony w gronie rodzinnym. Nie dajmy jednak uśpić naszej czujności i nie zapominajmy o bezpieczeństwie. Przed wyjazdem do rodziny, warto odpowiednio zabezpieczyć dom, aby powrót do niego nie stanowił przykrej niespodzianki, a kolejne święta były pełne magii i spokoju.

Powiązane artykuły