Nowoczesne oświetlenie domu sterowane automatycznie. Jakie daje możliwości?

Nowoczesne oświetlenie

Spis treści

Współczesność daje nam nowe rozwiązania, które stale się poszerzają. Technologia pozwala na autonomiczne sprzątanie robotami, uruchamianie czajnika bez wstawania z kanapy czy zarządzanie temperaturą w domu nie tylko wówczas, gdy jesteś w środku. Jest jeszcze jeden system, który może pomóc Ci lepiej zaplanować korzystanie z budynku i zmniejszyć rachunki za prąd. To sterowane autonomicznie oświetlenie.

Światło na zewnątrz

Dzięki specjalnym systemom wyposażonym w czujki, już zbliżając się do furtki będziesz widział więcej. Światło rozbłyśnie zapewniając Ci bezpieczeństwo i na przykład pozwalając łatwiej znaleźć klucze do domu. To bardzo wygodne także wówczas, gdy podjeżdżasz samochodem pod bramę. Czujniki wykryją ruch i rozświetlą podjazd i dom, a Ty o wiele łatwiej otworzysz bramę i przyjemniej wjedziesz na posesję.

Sterowanie światłem na zewnątrz może być także realizowane według różnych scenariuszy. Otóż w przypadku wyprawiania przyjęcia, na przykład z grillem, możesz doświetlić jedno miejsce, grillowania, bardziej, a altanę ze stołem pozostawić bardziej przyciemnioną, co może sprzyjać miłemu odpoczynkowi w gronie przyjaciół. A gdy zapragniesz skorzystać z kuchni lub ktoś będzie musiał pójść do toalety, to wówczas droga samoczynnie mu się oświetli i będziesz miał pewność, że zapewniłeś swoim gościom dogodne warunki.

Światło w domu

Ale sterowanie światłem może być potrzebne także wewnątrz budynku. Ile razy wchodziłeś do mieszkania z zajętymi rękami i po ciemku próbowałeś przejść do kuchni czy jadalni, by odstawić zakupy? Teraz będzie to o wiele prostsze, bo czujniki ruchu wychwycą Twoją sylwetkę i zapalą światło na Twojej drodze. Dzięki temu będziesz mógł wygodniej przejść do odpowiedniego pomieszczenia i nie będziesz się martwił, że po drodze stracisz zęby, gdy się na czymś poślizgniesz.

Warto także dopasować światło do okoliczności. Z poziomu aplikacji możesz ustalić przyciemnienie lamp lub ich barwę, gdy będziesz potrzebował bardziej romantycznego nastroju czy w trakcie oglądania filmu. Możliwości do zaprojektowania odpowiedniego oświetlenia w domu jest naprawdę wiele, dlatego z takimi systemami można bawić się na wiele sposobów.

Czy automatycznie ustawiane światło to nasza przyszłość?

Być może nowoczesne wyposażenie musi być bardziej smart, by żyło nam się prościej. Małe czujniki sprawią, że dyrygowanie oświetleniem w domu nie tylko sprawi Ci przyjemność i będzie wygodnie na co dzień, ale także pozwoli zredukować rachunki za prąd. Prawdopodobnie do takich luksusów musimy zacząć się przyzwyczajać.

Powiązane artykuły