Cyfryzacja w obszarze systemów ERP ma stać się czynnikiem, który na nowo zdefiniuje ten rodzaj oprogramowania. W kontekście transformacji cyfrowej konieczne jest opisanie funkcji systemu ERP w przedsiębiorstwie z zastosowaniem nowych parametrów, decydujących o jego wartości i dostosowaniu do wymogów rynku. Digitalizacja oznacza odejście od określania ERP, jako celu wdrożenia. Jest to całkowita zmiana paradygmatu. W erze cyfryzacji głównym zadaniem ERP jest tworzenie innowacji. Zamiast dostarczać danych w obrębie przedsiębiorstwa system powinien komunikować się w całej sieci powiązanych ze sobą podmiotów: partnerów biznesowych i klientów, obejmujących nierzadko kilkaset przedsiębiorstw. Między innymi takie wnioski przedstawili eksperci Infor, podczas tegorocznej konferencji Infor Customer Day 2019, która odbyła się 20 listopada w Warszawie.
Transformacja cyfrowa
ERP w przeszłości był systemem znanym i wykorzystywanym zaledwie przez kilkanaście procent pracowników biurowych. W erze cyfryzacji ma stać się platformą powszechną w użyciu i wykorzystywaną przez zdecydowaną większość pracowników. Dane dostarczane do systemu to już nie tylko informacje wprowadzane przez ludzi, to także bogactwo sygnałów przekazywanych przez czujniki oraz same urządzenia w ekosystemie internetu rzeczy. Poszczególni dostawcy w różny sposób rozumieją chmurę. Zdaniem ekspertów Infor chmura i dostępność danych z każdego miejsca i każdego urządzenia jest obecnie funkcjonalnością wymaganą, zapewniającą stały dostęp do danych i nadzór nad procesami przedsiębiorstwa. Dlatego właśnie inwestycje Infor w chmurę to około 4 mld USD.
Firmy coraz częściej przewidują i wyprzedzają bieg zdarzeń, zamiast biernie czekać na ich rozwój. Niebagatelną rolę odgrywa w tym sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, na które w pierwszej kolejności stawia Infor rozbudowując funkcjonalność swoich systemów zaadaptowanych do nowej, cyfrowej rzeczywistości. Rozwiązania te pozwalają m.in. w lepszy sposób sterować produkcją, a także efektywniej zarządzać zasobami magazynowymi i procesami logistycznymi, przewidywać zachowania rynku i szybciej odpowiadać na zapotrzebowanie konsumentów. Oczekiwania klientów w zakresie możliwości dostosowania różnego rodzaju towarów do własnych potrzeb istotnie wpływają na procesy biznesowe przedsiębiorstw produkcyjnych. Przejście od masowej produkcji do masowej personalizacji wymaga wdrożenia rozbudowanych rozwiązań systemowych i dynamicznych zestawień materiałowych, które często nie występują w tradycyjnych systemach ERP. Cyfrowa transformacja przynosi znaczące korzyści każdej firmie – przyspiesza proces decyzyjny, zwiększa wydajność i przewagę konkurencyjną, pozwala uzyskać szybkość działania i efektywność.
Otwierający warszawską konferencję Phil Lewis, VP Global Solution Consulting w Infor przekonywał, że – „Oprogramowanie dla przedsiębiorstw musi być dostosowane do potrzeb branży, musi uwzględniać jego specyfikę.” Takie podejście od lat jest dewizą Infor. Wszystkie elementy wiążące się z transformacją cyfrową również powinny być dostosowane do potrzeb branży, w której działa przedsiębiorstwo. Dotyczy to także takich obszarów jak analiza danych, czy sztuczna inteligencja. Według Phila Lewisa – „Inicjatywy z zakresu cyfrowej transformacji są realne tylko w przypadku przedsiębiorstw posiadających pełną kontrolę nad przebiegiem procesów biznesowych. Zapewnienie takiej kontroli i przejrzystego wglądu w faktyczny sposób działania organizacji nawet na poziomie pojedynczej iteracji konkretnego procesu jest zadaniem systemu ERP.”
Podczas konferencji omówiono także wyzwania, jakie mają wpływ na digitalizację przedsiębiorstwa. Według Mariusza Siwka, Infor channel director central and eastern Europe – “Najważniejszym czynnikiem w procesie wyboru modelu biznesowego cyfryzacji jest określenie celów biznesowych i długoterminowego planu. Termin „cyfrowa transformacja” jest często nadużywany. Wszystkie zmiany cyfrowe powinny mieć swoje racjonalne uzasadnienie w celu poprawy wyników i osiągnięcia szybkiego zwrotu z inwestycji. W przypadku chmury trzeba wziąć pod uwagę na przykład elastyczność i dostępność mocy obliczeniowej. Kolejnym ważnym aspektem jest zapewnienie kadry, posiadającej umiejętności cyfrowe. Wreszcie, aby odnieść sukces w obszarze rozwiązań cyfrowych konieczne jest posiadanie systemu ERP, które będzie odpowiednio przygotowane na wyzwania związane z cyfryzacją, łącząc elastyczność chmury z możliwościami wdrożenia zaawansowanej analityki biznesowej. Osiągnięcie przewagi wymaga rozumienia transformacji cyfrowej jako zmiany strategicznej.”