Prawo jazdy na maszyny rolnicze. Jakie egzaminy trzeba zdać, by móc jeździć ciągnikiem?

Prawo jazdy

Spis treści

Każdy wie, że do uzyskania prawa jazdy kategorii B potrzeba kursu w szkole nauki jazdy i zdanego egzaminu. A jak to jest, gdy nie chcesz prowadzić samochodu osobowego, ale potrzeba prawa jazdy na ciągnik czy walec? Jakie prawo jazdy trzeba mieć i na jakich zasadach je otrzymać?

Możliwości prawa jazdy kategorii B

Najpopularniejsze prawo jazdy, które uprawnia do jazdy autem osobowym do 3,5 tony ma jedną zaletę – jest bardzo uniwersalne. To oznacza, że jest w stanie umożliwić nam jazdę ciągnikiem rolniczym lub pojazdem samobieżnym, na przykład w typie walca, bez zdawania dodatkowego egzaminu. Jest tylko jeden warunek: musisz poruszać się wyżej wymienionymi maszynami na terenie Polski. Prawo jazdy kategorii B daje możliwość prowadzenia niektórych maszyn rolniczych bez dodatkowych egzaminów, także przy prowadzeniu zestawu pojazdów złożonego z ciągnika czy pojazdu wolnobieżnego i lekkiej przyczepy. Co jednak ważne uprawnienie można uzyskać dopiero w wieku 18 lat.

Prawo jazdy na traktor

Jest jednak rozwiązanie, które sprawia, że osoby niepełnoletnie mogą prowadzić ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny. Prawo jazdy kategorii T zostało przewidziane właśnie dla takich osób i nie jest ograniczone terytorialnie do Polski. Co ważne kurs i egzamin można przechodzić jeszcze mając ukończone 16 lat, a więc dwa lata przed zdaniem prawa jazdy na samochody osobowe.

W ramach prawa jazdy kategorii T kierujący nabywa możliwość prowadzenia ciągnika rolniczego, pojazdów wolnobieżnych, na przykład walca, zespołu pojazdów złożonego z ciągnika czy pojazdu wolnobieżnego i przyczepy lub przyczep, a także pojazdów z kategorii AM, czyli dostępne od czternastego roku życia motorowery czy quady. Zdając prawo jazdy kategorii T można jeździć powyższymi pojazdami bez ograniczeń.

Inne prawa jazdy a prowadzenie maszyn rolniczych i budowlanych

Jak się okazuje od kategorii B wszystkie „wyższe” kategorie, a więc zarówno D, jak i C lub E, dają możliwość prowadzenia ciągników rolniczych czy pojazdów wolnobieżnych w typie walca. Oczywiście jest to dodatkowa możliwość, ale jeśli posiadasz inne prawo jazdy niż kategorię B, masz możliwość kierowania ciągnikami na takich samych zasadach, jak w wymienionej kategorii, a więc tylko na terenie Polski.

Warto więc zapamiętać, że jedynie prawo jazdy kategorii T upoważnia do nieskrępowanego terytorialnie poruszania się po drogach za kierownicą ciągnika rolniczego czy pojazdu wolnobieżnego.

Powiązane artykuły