Jaki powinien być rozdrabniacz do gałęzi na ogród?

Przycinacz do gałęzi

Spis treści

Okres jesienny to czas na porządkowanie ogrodu. Często obejmuje on nie tylko grabienie liści i pozbywanie się niechcianych chwastów, ale także zbieranie suchych gałązek i gałęzi, które spadają z ogrodowych drzew. Aby robić to sprawniej i łatwiej wykorzystywać te odpady z drzew, warto zaopatrzyć się w rozdrabniarkę do gałęzi. Jaki model wybrać?

Dlaczego warto zainwestować w rozdrabniarkę?

Gałązki leżące na trawniku pojawiają się często po pierwszych poważniejszych deszczach i wiatrach w październiku. Ale tego rodzaju biologicznych odpadów jest naprawdę dużo po cięciu drzew i przycinaniu krzewów. Palenie ich jest szkodliwe dla środowiska i zabronione – poza wyznaczonym czasem – dlatego trzeba znaleźć inne rozwiązanie. Oczywiście z części można zrobić domki dla zwierząt czy hotele dla owadów, ale dalej pozostaje wiele odpadów organicznych. Można więc je przerobić na zrębki i wykorzystywać jako rozpałka czy ściółka dla roślin. A aby to zrobić szybko, łatwo i wygodnie, wystarczy wybrać odpowiednią rozdrabniarkę.

Elektryka czy spaliny?

Zanim o konkretnych modelach, trzeba zdecydować się na rodzaj. Mamy tu wybór między rozdrabniarką elektryczną a spalinową. Te pierwsze są zdecydowanie słabsze i ich silniki nie zawsze poradzą sobie z gałęziami każdej wielkości. Jednak pracują o wiele ciszej, są ekologiczne i łatwiej można je przenosić, a więc są bardziej mobilne. Niedogodnością może być też długość kabla, dlatego są polecane raczej do mniejszych ogrodów.

Z kolei drugi typ rozdrabniarki, czyli spalinowa, ma większą moc i może pracować nawet na naprawdę dużej przestrzeni. Nie potrzebuje podłączenia, jest więc wygodniejsza w użytkowaniu, choć mniej mobilna, a jej przenoszenie może być uciążliwe. Tego rodzaju rozdrabniarki są także wytrzymalsze i droższe. Oczywiście minusem może być głośność ich pracy, co pokazuje, że nie ma rozwiązań idealnych. Na pewno na większy ogród lepiej wybrać rozdrabniarkę spalinową.

Wyposażenie, o które warto zadbać

Oczywiście należy analizować moc silnika, system noży i ekonomię pracy, jednak są także inne parametry, które mogą Cię skusić do zakupu danego produktu. Na przykład kosz na zrębki, który ułatwia utrzymanie porządku, albo bieg wsteczny, który pozwoli cofnąć po niezabraną gałąź. Oczywiście to także większa wytrzymałość i przeciwdziałanie uszkodzeniom maszyny. Wbrew pozorom bardzo ważne są koła. Ułatwiają sprawny transport, odpowiadają za mobilność i wygodę korzystania z urządzenia. O wiele ważniejsze w ciężkim sprzęcie spalinowym.

Którą rozdrabniarkę wybrać? Do małych ogrodów postaw na mobilny sprzęt elektryczny z biegiem wstecznym. W przypadku większych terenów nie wahaj się użyć spalin.

Powiązane artykuły