Ciągniki rolnicze – rodzaje i zastosowanie, jaki dobrze wybrać traktor do pracy

traktor

Spis treści

Pojazdy te są powszechnie użytkowane, zarówno na wsi, jak i w mieście. Traktory i ciągniki, bo o nich tu mowa, ze względu na zastosowanie różnią się budową i mocą silnika. Dzięki temu każdy rolnik może kupić model dopasowany do jego potrzeb. Produkcja maszyn rolniczych dostarcza specjalne typy ciągników do zakładów komunalnych i usług leśnych.

Ciągniki rolnicze

Współczesne modele znacznie różnią się od „ciapków” królujących na polach w połowie XX wieku. W drodze ewolucji ciągniki rolnicze zyskały obszerne, wygodne oraz klimatyzowane kabiny. Duże, szczelne szyby z szerokim polem widzenia są dodatkowo uszczelnione, stąd wewnątrz pojazdu nie ma śladu pyłu.

Nowoczesny ciągnik rolniczy dostępny jest w wersji z napędem:

 • na jedną, tylną oś o mocy poniżej 310 KM – ma on charakterystyczne duże koła z tyłu,
 • na dwie osie – niektóre modele mogą mieć moc nawet 600 KM.

Ciągniki 4 × 4

Wybór traktora powinien być uzależniony od tego, do jakich prac będzie wykorzystywany. Ciągniki rolnicze 4×4 z pewnością sprawdzą się w dużych gospodarstwach i w ciężkich warunkach np. w górach. Mogą one ciągnąć przyczepy wypełnione zbożem, słomą oraz innymi płodami rolnymi.

traktor

Traktory do lasu

Prace leśne, to zajęcie dla zwrotnych i wielofunkcyjnych maszyn. Dlatego dobry ciągnik leśny, to taki który poradzi sobie na nierównym terenie i z łatwością pokona leżące gałęzie. Model do lasu musi być odporny na uszkodzenia, stąd dobrze, jeśli jego szyby są wykonane z mocnego poliwęglanu. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na możliwość użytkowania dodatkowego osprzętu do:

 • zrywki drzew,
 • rozdrabniania konarów oraz cienkich fragmentów drewna,
 • mulczowania.

Ciągniki komunalne

Zapotrzebowanie na traktory w przedsiębiorstwach komunalnych ciągle rośnie. Wynika to z faktu, że ciągnik komunalny jest tak zaprojektowany, by spełniać wiele zadań. Do najpopularniejszych zastosowań tych pojazdów należą:

 • zamiatanie ulic, chodników i placów,
 • równanie powierzchni,
 • usuwanie śniegu z pomocą pługu,
 • koszenie rowów i poboczy,
 • rozdrabnianie gałęzi,
 • wywóz pociętych drzew, śmieci itp.

Takie wielofunkcyjne ciągniki wyposażone są w kamery i specjalnie przystosowane lusterka. Dzięki tym udogodnieniom mogą bezpiecznie pracować w mieście.

traktor

Maszyny rolnicze

Nowocześni rolnicy dbają o swoją działalność wielowymiarowo. W związku z tym wybierają trwałe i profesjonalne ciągniki do kupienia. Muszą one być wielofunkcyjne i zapewniać odpowiednią do realizowanych zadań moc. Większe maszyny rolnicze sprawdzą się na dużych areałach. Natomiast kompaktowy wariant idealnie nadaje się do mniejszego gospodarstwa.

Aktualnie trudno sobie wyobrazić sytuację, w której rolnik nie posiada traktora. Pojazd ten stał się symbolem polskiej wsi i jak widać, znalazł swoje miejsce także w lesie oraz mieście. Dlatego współczesny producent maszyn rolniczych prowadzi liczne badania i wdraża modyfikacje. Mają one na celu zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu pracy w każdych warunkach, zwłaszcza w trudnych.

Powiązane artykuły