Zabezpiecz maszyny rolnicze przed zbiorami

Maszyny rolnicze

Spis treści

Zbliża się czas intensywnych prac polowych z wykorzystaniem maszyn rolniczych – w ruch idą kombajny, prasy oraz inne maszyny. Ich uszkodzenie czy utrata to poważny kłopot, zwłaszcza w tym okresie. A o niechciane zdarzenie wcale nie jest trudno. Często niewielka iskra może doprowadzić do całkowitego lub częściowego spalenia maszyny.

Duże gabaryty maszyn oraz intensywna eksploatacja sprzyjają wypadkom podczas prac polowych, czy poruszania się po drogach. W czasie żniw bardzo często dochodzi do wypadków lub pożarów.

– Mamy mnóstwo takich przykładów, np. spalenie kombajnu wartego 600 tys. zł, ładowarki teleskopowej wartej 200 tys. zł, czy prasy zwijającej o wartości 110 tys. zł – wymienia Andrzej Janc, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Rolnych Concordii Ubezpieczenia.

Używasz przez 3 miesiące?

Skutecznym zabezpieczeniem przed takimi sytuacjami może być ubezpieczenie. Szybka likwidacja szkody daje szansę uratowania sezonu zbiorów, gdyż wypłacone odszkodowanie zapewnia finanse na naprawę lub zakup nowego sprzętu. Ci, którzy uważają, że roczne ubezpieczenie maszyn rolniczych to niepotrzebny wydatek – w końcu przez kilka miesięcy stoją nieużywane i nie zarabiają,  mogą wybrać wersję oszczędną czyli ubezpieczenie na 3 miesiące. Taką możliwość daje Concordia Ubezpieczenia w ramach polisy Agro Ekspert. To elastyczny pakiet ubezpieczeń, skierowany do posiadaczy lub użytkowników maszyn rolniczych. W jego skład wchodzą ubezpieczenia: maszyn rolniczych tzw. Agro Casco, NNW kierowcy i pasażerów pojazdów rolniczych, OC posiadaczy pojazdów mechanicznych(obowiązkowe), OC z tytułu wykonywania usług międzysąsiedzkich, a także ubezpieczenie ochrony prawnej (OP).

Ochrona maszyn liczących nawet 30 lat

Zawarcie ubezpieczenia auto casco dla samochodu liczącego 20 lat, w żadnym z towarzystw nie jest praktycznie możliwe. Inaczej wygląda kwestia związana z maszynami rolniczymi.

– Staramy się dostosowywać naszą ofertę do potrzeb rolników. Dla przykładu, mamy dwie opcje czasowe – całoroczna i 3-miesięczna, a także możliwość ubezpieczania maszyn liczących nawet ponad 30 lat. W dodatku są one objęte ochroną ubezpieczeniową – zarówno podczas prac polowych, przejazdu po drogach oraz podczas postoju – wtedy również dochodzi do szkód – mówi Andrzej Janc.

Taka oferta jest dostosowana do wymagań zarówno tych, którzy poszukują ubezpieczeń podstawowych, jak i chcących być pod pełną ochroną.

– Dlatego też stworzyliśmy trzy warianty ubezpieczeń: Basic, Standard i Premium – tłumaczy Andrzej Janc. – Różnią się między sobą zakresem ubezpieczenia Agro Casco, NNW kierowcy i pasażerów. Dla przykładu zakres ubezpieczenia Agro Casco obejmuje, m.in.: pożar, grad, huragan, uderzenie pioruna, powódź, osunięcie się ziemi, zderzenie maszyny rolniczej z przedmiotami, osobami, zwierzętami, kradzież maszyny rolniczej lub jej części. Ubezpieczenie w wariancie Premium jest najdroższe, ale zapewnia pełną ochronę od wszystkich zagrożeń, które mogą spowodować uszkodzenie maszyny rolniczej.

Najczęściej ubezpieczane są kombajny zbożowe, ciągniki rolnicze, ładowarki teleskopowe, prasy, sieczkarnie itp. Ubezpieczenie kombajnu zbożowego o wartości 100 tys. zł na okres 3 miesięcy, to koszt od 300 zł do 490 zł – w zależności od wariantu ubezpieczenia.

Powiązane artykuły