Zakupy przez internet – jak robić je bezpiecznie?

zakupy online

Spis treści

Internet jest bardzo dobrym miejscem, jeśli chodzi o robienie zakupów,  ponieważ możemy tam znaleźć praktycznie wszystko, co tylko sobie wymarzymy, we wszystkich dostępnych wersjach czy rozmiarach – dzięki temu nie musimy spędzać długich godzin na jeżdżenie po przeróżnych sklepach. Jednakże, istnieje też druga strona medalu – kupowanie on-line bywa czasami niebezpieczne, my zaś możemy stać się ofiarą oszustów i wyłudzaczy. Czy da się przed tym jakoś zabezpieczyć? Oczywiście! Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, gdzie nieco przybliżymy tę kwestię.

Niebezpieczeństwa w internecie

Internet sprawił, że świat na którym żyjemy, stał się zdecydowanie mniejszym miejscem, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Dzięki globalnemu połączeniu, jesteśmy w stanie wyszukiwać i kupować najpotrzebniejsze nam rzeczy bez wychodzenia z domu. Ma to oczywiście masę plusów, jednakże dzisiaj przyjrzymy się tej bardziej mrocznej stronie internetu, która niestety również istnieje. Otóż, w globalnej sieci czyha na nas sporo zagrożeń. Wystarczy, że podamy dane naszej karty płatniczej w nieodpowiednim miejscu i możemy stać się ofiarą jakiejś kradzieży lub przekrętu. O tym, jak usunąć dane naszej karty z różnych witryn, w tym Google Pay, można przeczytać szerzej pod tym linkiem: https://www.positive-power.pl/jak-usunac-karte-z-google-pay/. Czasami nie trzeba właściwie nic robić, żeby hakerzy wkradli się na nasze prywatne konta. Jak się przed tym bronić?

Bezpieczne zakupy w internecie

Na samym początku, zwróćmy uwagę na coś, co wydaje się niemal truizmem. Zawsze korzystajmy ze sprawdzonych i pewnych sklepów, kiedy decydujemy się na zakupy internetowe. Duże, sprawdzone sklepy, to zawsze jakaś gwarancja, że z naszymi środkami które tam wpłacimy nic nie stanie się po drodze. Podobnie wygląda sytuacja w największych serwisach aukcyjnych i tablicach ogłoszeniowych, chociaż z tym ostatnim należy bardziej uważać, bo często praktykowane są zakupy z pominięciem udziału platformy w całej transakcji. Kupujący i sprzedający decydują się na to, by uniknąć kosztów, jednakże nie warto jest w tym wypadku oszczędzać, ponieważ tylko zakup przez platformę aukcyjną daje nam odpowiedni poziom pewności.

Kolejnym ważnym aspektem bezpieczeństwa przy zakupach w internecie, jest bankowość. Jeśli z jakiegoś powodu, nasz bank nagle nie wymaga od nas hasła, lub znika kłódeczka przy adresie, świadcząca o zaszyfrowaniu połączenia, zdecydowanie nie jest to dobry znak i lepiej wówczas powstrzymać się przed zakupami, przynajmniej do momentu ustąpienia problemu. Nie korzystajmy także z publicznych sieci Wi-Fi, kiedy logujemy się do naszego systemu bankowego – w ten sposób, hakerzy mają ułatwione zadanie, by wyciągnąć z naszego komputera potrzebne im informacje.

Na sam koniec jeszcze parę słów o absolutnej podstawie, czyli oprogramowaniu antywirusowemu. Oczywiście, takich produktów jest bardzo dużo na rynku i część z nich jest darmowa, za inne przyjdzie nam zapłacić. Pamiętajmy jednak, że chodzi tutaj o nasze bezpieczeństwo i nigdy nie warto na tym oszczędzać. Opłaceni abonamentu za antywirusa to wydatek rzędu parunastu złotych miesięcznie, który może nam się zwrócić bardzo szybko.

Powiązane artykuły