Ubezpieczenie na życie a emerytura. W jaki sposób można połączyć te dwie rzeczy?

ubezpieczenie

Spis treści

Emerytura – ten okres w naszym życiu powinien być przede wszystkim czasem przeznaczonym w stu procentach dla nas, kiedy będziemy mogli oddać się różnym przyjemnościom, zrealizować długo odkładane marzenia lub po prostu odpocząć po wielu męczących i eksploatujących latach pracy zawodowej. Niestety praktyka pokazuje, że nie zawsze może wyglądać to w ten sposób, ponieważ świadczenia, jakie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca emerytom w Polsce, nie należą do najwyższych.

Oczywiście nie jest to reguła, a proponowana przez ZUS wysokość naszej emerytury może miło nas zaskoczyć, jednak co jeśli tak się nie stanie? Zawsze warto być przygotowanym na te gorsze scenariusze, ponieważ da nam to większą pewność w kontekście tego, jak spędzimy naszą emeryturę. Rozsądną opcją jest rozważenie ubezpieczenia na życie, które pozwala nam łączyć zalety oszczędzania i tradycyjnej polisy. W jaki sposób to działa?

Ubezpieczenie na życie i emerytura

Na rynku funkcjonują różne narzędzia finansowe, które mogą pomóc ludziom podczas emerytury, takie jak chociażby referencyjne kredyty skrojone pod potrzeby starszych osób, o których można szerzej przeczytać pod tym linkiem: https://kredytykonsolidacyjne.net/kredyt-dla-emeryta/. Mimo to w myśl zasady „lepiej zapobiegać, niż leczyć” zastanówmy się, co może dać nam oszczędzanie na emeryturę. Oczywiście przede wszystkim spokój. Mając odłożone nieco środków finansowych na czas emerytury, nie musimy aż tak bardzo obawiać się wysokości świadczeń, które zaoferuje nam ZUS. Jeśli te okażą się niższe, niż zakładaliśmy, zawsze będziemy mogli sięgnąć do swoich rezerw i cieszyć się emeryturą bez zmartwień.

Pomimo tego należy mieć świadomość, że zwyczajne, regularne odkładanie pieniędzy jest nie tylko uciążliwe, ale też nieopłacalne, ponieważ w dobie galopującej inflacji nasze pieniądze mogą stracić sporą część swojej wartości. Tyczy się to przede wszystkim oszczędzania w długim terminie, a odkładanie na emeryturę jest takie z zasady. Można więc połączyć oszczędzanie z jakąś inną opcją, jak choćby ubezpieczeniem na życie. W jaki sposób?

Polisy z opcją oszczędzania na emeryturę

Na rynku możemy obecnie znaleźć takie polisy, które umożliwią nam przy okazji regularne oszczędzanie. W jaki sposób? Część składki ubezpieczenia jest przy okazji odkładana i po upływie okresu trwania polisy, wynoszącej w tym przypadku minimalnie około dziesięciu lat, możemy odzyskać to, co wpłaciliśmy na jej poczet. Jest to opcja o tyle interesująca i opłacalna, że pozwala nam na zawarcie dwóch korzyści w jednym produkcie finansowym. Z jednej strony jesteśmy ubezpieczeni na wypadek nieprzewidzianych okoliczności losu, z drugiej natomiast rośnie kwota, którą będziemy mogli wykorzystać w trakcie trwania emerytury.

Dodatkową zaletą polisy z opcją oszczędzania będzie to, że przeważnie indywidualnie uzgadniamy z ubezpieczycielem, jaką minimalną kwotę z naszego ubezpieczenia odzyskamy. Dzięki temu nie będziemy musieli wróżyć z fusów w kontekście tego, ile środków wpłynie na nasze konto. Pozwoli to zaplanować swoją emeryturę pod kątem cyklicznych wydatków, a także tego, ile z tej sumy sobie odłożymy na różne nieprzewidziane okoliczności.

Powiązane artykuły