Polecenie zapłaty a zlecenie stałe – czym się różnią?

przelewy

Spis treści

Choć każdy z nas ma na co dzień do czynienia z pieniędzmi, istnieje wiele terminów z zakresu bankowości, które dla przeciętnych użytkowników mogą okazać się niezrozumiałe. Przykładem jest chociażby polecenie zapłaty i zlecenie stałe. To czynności, z których wielu z nas korzysta przy prowadzeniu swojego konta. Jednak na czym polega ich działanie i czym się od siebie różnią?

Czym jest zlecenie stałe?

Polecenie zapłaty a zlecenie stałe – te dwie frazy często pojawiają się w wyszukiwarkach internetowych, dlatego warto rozwiać wszelkie wątpliwości, które mogą ich dotyczyć. Czym jest zlecenie stałe? To nic innego jak cykliczny przelew na tę samą kwotę, który przesyłamy do tego samego odbiorcy. Zleceniem stałym można nazwać wiele transakcji. Może to być na przykład opłata za czynsz, abonament za internet lub telefon, a także pożyczka, która spłacana jest w jednakowych ratach.

Dlaczego warto korzystać ze zlecenia stałego? Przede wszystkim jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które dodatkowo oszczędza nasz czas. Comiesięczne opłaty rachunków nie należą dla najprzyjemniejszych czynności, dlatego zamiast przy każdej opłacie od nowa wprowadzać dane tego samego odbiorcy, a także kwotę, która pozostaje niezmienna, warto wybrać zlecenie stałe.

Jak uruchomić zlecenie stałe?

Uruchomienie zlecenia stałego nie jest skomplikowaną czynnością i można uruchomić je samodzielnie online, poprzez bankowość telefoniczną lub udając się osobiście do oddziału swojego banku. Warto jednak mieć na uwadze, że niezależnie od tego w jaki sposób uruchamiamy zlecenie stałe przelewu, musimy pamiętać o wskazaniu konkretnych danych:

  • numeru konta, z którego będzie przeprowadzane zlecenie stałe;
  • odbiorcy przelewu (można wyszukać go poprzez poprzednie transakcje lub przez wpisanie jego danych);
  • wartości kwoty płatności;
  • tytułu płatności;
  • częstotliwości realizacji zlecenia (np. co tydzień, co miesiąc);
  • daty realizacji przelewu;
  • daty rozpoczęcia i zakończenia zlecenia stałego.

Polecenie zapłaty – co to takiego?

Tak jak już wspomnieliśmy, znajomość niektórych pojęć z zakresu bankowości pozwala nam w wygodniejszy sposób korzystać z naszego konta osobistego i sprawić, że przeprowadzanie wybranych transakcji stanie się jeszcze prostsze. Czym w takim razie jest polecenie zapłaty i czym różni się od zlecenia stałego?

Podstawową różnicą jest zmienność kwoty przelewu. W przypadku polecenia zapłaty kwota przelewu nie musi być jednakowa. Co ciekawe, o wysokości przelewanej kwoty decyduje odbiorca. Najlepszym przykładem jest zakład energetyczny, który za świadczone usługi pobiera określoną należność, której wysokość ulega zmianie w zależności od ilości zużytego przez nas prądu.

Podobnie jak zlecenie stałe, polecenie zapłaty to wygodna usługa, dzięki której nie musimy ciągle zastanawiać się czy w danym miesiącu uregulowaliśmy rachunki. Aby korzystać z tej funkcji, należy uruchomić tę usługę na rachunku bankowym, a następnie podpisać umowę z usługodawcą, w której wyrazimy zgodę na cykliczne pobieranie kwot z naszego konta, które będą równe kwocie widniejącej na rachunku.

Powiązane artykuły