Padel – następca tenisa i squasha?

padel

Spis treści

Padel to gra, która zatacza coraz szersze kręgi, choć trzeba powiedzieć, że jest młodym sportem, bo szacuje się, że powstał niedawno, bo pod koniec lat 60-tych XX wieku. Na chwilę obecną jest to dyscyplina, w której dominują kraje latynoskie i nie ma co się dziwić, bo tam rozwijał się ten sport. Jest to bardzo dynamiczny sport, który w halach oglądają tysiące kibiców. Dlaczego jest tak pociągający? Czy padel może stać się w niedalekiej przyszłości liderem jeżeli chodzi o sporty rakietowe? Sprawdziliśmy to i zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Czym jest padel?

Jak już wspomnieliśmy, padel to sport, który pochodzi dokładnie z Meksyku. Oglądając ten sport po raz pierwszy, nie da się oprzeć wrażeniu, że jest to mieszkanka tenisa i squasha. Jest to bardzo trafne spostrzeżenie, ponieważ jest to dyscyplina, która czepie z nich pełnymi garściami. Warto powiedzieć, że jest to dyscyplina, której samo punktowanie jest identyczne jak w tenisie, więc fani tej dyscypliny nie będą potrzebowali wiele czasu, by przystosować się do reguł obowiązujących w padlu. 

Mecze odbywają się na sztucznym podłożu o wymiarach 20x10m i przeważnie kort wygląda tak, że posiada ogrodzenie z oczkami, a same ściany są identyczne jak w przypadku squasha, ponieważ zostały stworzone ze szkła hartowanego. Padel to sport, który zatacza swoje coraz szersze kręgi w Polsce, jest już nawet federacja zajmująca się tą dyscypliną i w Polsce można znaleźć coraz więcej kortów dedykowanych temu sportowi jak np. w Katowicach, Poznaniu czy Łodzi i wydaje się, że ten trend będzie stale rosnący. Korty do padla są większe niż do squasha i gra jest trochę bardziej techniczna i intensywność wymian jest na wyższym poziomie. Jest to sport stricte techniczny, w którym liczy się spryt, co przejawia się w możliwości odbijaniu piłki od bocznych ścian.

Jaki trzeba posiadać sprzęt, żeby rozpocząć grę w padla?

W przypadku padla trzeba mówić już o pewnych kosztach, bo jest to stricte techniczny sport i za nim idą pewne wydatki. Jasne, trzeba też mieć na uwadze, że sporym kosztem będzie wynajęcie kortu i przede wszystkim będzie to stały koszt, jednak trzeba mieć na uwadze to, że poza rakietą i piłkami są tak oczywiste wydatki jak pokrowce do rakiety, owijki i jeżeli nie posiadasz odzieży do aktywności fizycznej, to również warto ją zakupić. Sprzęt do padla, który jest dostępny w ofercie sklepu Decathlon jest przeznaczony zarówno dla osób początkujących, jak i tych, które już mają pewne doświadczenie z tą grą i oczekują produktu, dzięki któremu mogą w pełni wykorzystać swoje umiejętności. 

Przykładową rakietą od której można rozpocząć swoją przygodę z padlem jest model PR 190 JR od firmy Artengo, który znajdziesz w ofercie sklepu Decathlon. Dzięki niej będziesz mógł bezproblemowo manewrować rakietą i mieć kontrolę nad piłką. Oczywiście, jeżeli chodzi o sprzęt do padla, to warto zadbać o dobre piłki, które nie będą się niszczyć. Bardzo dobre piłki produkuje firma HEAD i jej model PRO znajdujący się w asortymencie Decathlon i choć są to piłki przeznaczone do graczy bardziej zaawansowanych, to również początkujący docenią ich wysoką jakość.

Czy padel to sport przyszłościowy? Z pewnością tak. Czy będzie to sport, który w najbliższym czasie wygryzie tenis? Absolutnie nie. W tenisie są przeogromne pieniądze, zawodnicy stają się coraz bardziej wszechstronni i wydaje się, że przez kolejne kilkanaście lat, to klasyczna forma tenisa będzie numerem 1 jeżeli chodzi o sporty rakietowe, ale jest duży potencjał na to, żeby wyprzedzić squasha, który bardziej bazuje na sprycie i dobieganiu do piłki. Padel z kolei jest rozbudowany o aspekty szerszej techniki władania rakietą. Zapraszamy do tego, żeby na własnej skórze przekonać się, jak pięknym sportem jest padel.

Powiązane artykuły