Lokata bankowa – czy w 2021 roku dalej się opłaca?

lokata bankowa

Spis treści

Niedawna pandemia pokazała nam, że mało jest obecnie rzeczy pewnych. Szczególnie mocno odczuła to branża hotelarska czy gastronomiczna, która z dnia na dzień straciła możliwość prowadzenia swojej zwykłej działalności zarobkowej. Niestety, takie sytuacje się zdarzają, dlatego szczególnie warto zainteresować się tematem inwestycji. Rozsądne ulokowanie pieniędzy kiedy mamy ich trochę więcej, jest w stanie uchronić nas przed rozczarowaniami i problemami w przyszłości. Dzisiaj przyjrzymy się lokatom bankowym. Czy w 2021 roku dalej się one opłacają?

Lokata bankowa, czyli najpewniejsza inwestycja

Banki zazwyczaj kojarzą nam się z generowaniem kosztów, o czym możemy szerzej przeczytać pod tym linkiem: https://biznews.com.pl/biznes/18712-oplata-za-przelew-jakich-kosztow-wymagaja-popularne-banki, jednakże nie zawsze te instytucje wyciągają od nas pieniądze. Wręcz przeciwnie – czasem możemy użyć oferowanych przez nie instrumentów w celu pomnażania kapitału. Nie inaczej sprawa wygląda z lokatami. Czym one właściwie są?

Lokata bankowa to podpisanie umowy z bankiem, na mocy której to my udzielamy pożyczki bankowi. Jest to transakcja, która kończy się obopólną korzyścią – bank otrzymuje środki, które później może przeznaczyć na poczet kredytów i pożyczek dla klientów, my natomiast po zakończeniu trwania umowy o lokacie bankowej, otrzymujemy wcześniej wpłacony kapitał, powiększony przez odsetki, innymi słowy – zarabiamy. Lokata jest najpewniejszą inwestycją na jaką możemy się zdecydować, jednakże czy oznacza to też, że jest ona opłacalna? No cóż, to zależy.

Czy lokata bankowa dalej się opłaca?

W dobie światowego kryzysu gospodarczego i galopującej inflacji, zasadne stają się pytania o opłacalność lokat bankowych. Czy w 2021 roku dalej opłaca się podpisywać z bankiem taką umowę? Oczywiście, jak to zwykle bywa, odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta.

Wszystko jest zależne od tego, na co spożytkowalibyśmy nasze środki, gdybyśmy nie wpłacili ich na lokatę. Dlaczego? Obecne średnie oprocentowanie roczne na lokacie, może wynosić około 2 procent w skali roku. To niewiele i niestety zauważalnie mniej niż kiedyś, kiedy banki nie miały żadnych problemów z oferowaniem płacenia od 4 do nawet 7 procent w skali roku. Pod tym względem możemy jasno uznać, że lokata się nie opłaca i jeśli nie boimy się ryzyka, możemy śmiało postawić na inną inwestycję, która przyniesie nam więcej zysku.

Jednakże, jeśli nie mamy żadnych planów, na co moglibyśmy przeznaczyć gotówkę, lub ewentualnie nie chcemy ryzykować ich straty, lokata w dalszym ciągu pozostaje bezpiecznym wyjściem. Przy obecnym poziomie inflacji może stracimy na niej więcej niż zyskamy, co jednak jeśli pozostawimy nasze pieniądze na koncie bez żadnego oprocentowania? Wtedy nieunikniona będzie jeszcze większa strata. Decydując się na lokatę, zabezpieczamy przynajmniej część naszego kapitału przed utratą wartości.

Czy lokata się dalej opłaca? No cóż – tak i nie. Wszystko zależy od tego, czy mamy jakąś alternatywę inwestycyjną. Jeśli nie, to nawet nisko oprocentowana lokata w jakiś sposób jest w stanie uchronić nasze środki przed stratą wartości.

Powiązane artykuły