Oszczędzanie wody jest dziś konieczne, bo zasoby stają się coraz bardziej ubogie i ogólnoświatowa susza może przyczynić się do zmniejszenia plonów. Dlatego istnieje wiele pomysłów na zmianę sposobu patrzenia na wodę. Jednym z tego przykładów jest program „Moja Woda”, który premiuje tych, którzy chcą zatrzymać wodę na swoim terenie. Jak dokładnie funkcjonuje?
Na czym dokładnie polega program „Moja Woda” i jakie inwestycje mogą być sfinansowane?
Pomysł na powstanie programu zachęcającego prywatnych właścicieli do zatrzymywania wody na swoich ogródkach powstał jeszcze w 2019 roku, ale oficjalnie program „Moja Woda” temu poświęcony ruszył 1 lipca 2020 roku. Ma trwać przez cztery lata, a jego budżet wynosi 100 milionów złotych. W założeniach jest finansowanie około 20 tys. instalacji przydomowej retencji. Jak się szacuje, wykonanie tych inwestycji ma przynieść około milion sześcienny wody rocznie, który będzie zatrzymany na prywatnych działkach. Zebrana woda ma odciążyć kanalizację i zmniejszyć ryzyko podtopień, gdy pojawią się silne opady.
Jeśli więc myślisz o sfinansowaniu specjalnego zbiornika w formie oczka wodnego w swoim ogrodzie, na pewno ciekawi Cię, kto może starać się o dofinansowanie. Program przewidziany jest dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy mają w planach realizację takich instalacji jak oczka wodne, elementy do nawadniania, zbiorniki retencyjne podziemne czy nadziemne albo przewody, które miałyby odprowadzać wody opadowe. Dotacja może wynieść maksymalnie 5000 złotych i pokryć maksymalnie 80% kosztów realizacji instalacji.
W jaki sposób starać się o dofinansowanie?
Pieniądze nie będą należały się wszystkim. Szczegółowe informacje oraz regulamin programu „Moja Woda” znajdziesz na stronach odpowiedniego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Oczywiście poszczególne procedury mogą nieznacznie różnić się od siebie, jednak należy założyć kontro w portalu beneficjenta i wypełnić odpowiedni wniosek. Należy go nadać elektronicznie za pomocą skrzynki podawczej dostępnej na koncie. Dodatkowo wypełniony formularz należy wydrukować, podpisać i dostarczyć (osobiście lub pocztą) do odpowiedniego WFOŚiGW dla konkretnego regionu.
Opłacalne trzymanie wody
Inwestycja ta na ogrodzie zdecydowanie się opłaci i da Ci dodatkowe oszczędności, na przykład w zakresie podlewania, do którego nie będziesz musiał wykorzystywać wody z kranu. To także działanie korzystne dla środowiska, dlatego warto zwrócić uwagę na dofinansowanie i korzystać.