Rozpoczynamy sezon ogródkowy! Jak zadbać o ogród po zimie?

ogrod

Spis treści

Posiadając własny ogródek, możemy sprawić, że stanie się on prawdziwym powodem do dumy. Zadbany, pięknie przystrzyżony i pełen roślinności – taki właśnie może być, o ile tylko dołożymy wszelkich starań do jego całorocznej pielęgnacji. O ogródek powinniśmy dbać niezależnie od pory roku, ale za każdym razem metody te będą od siebie różne. Oto kilka porad, jak odpowiednio zaopiekować się własną działką podczas nadchodzącej wiosny! 

Zacznijmy od posprzątania trawnika!

Po okresie zimowym na trawniku w ogrodzie jest dosyć dużo do zrobienia. Należy go dokładnie oczyścić z resztek zgniłych liści i opadających z drzew gałązek. Wszystko po to, aby umożliwić świeżej trawie odpowiedni wzrost i rozkwit. Trawnik jest wizytówką ogrodu i tylko ładna, soczysta trawa nada mu niepowtarzalny wygląd. Trzeba więc jak najdokładniej zgrabić wszelkie zalegające na trawniku pozostałości. W zależności od pogody można te prace wykonywać już w drugiej połowie marca. Ważne jest, aby zdążyć przed pierwszymi oznakami nadchodzącej wiosny.

Musimy przygotować odpowiedni sprzęt ogrodowy!

Na początku wiosny dobrze zrobić przegląd sprzętu, którego używamy do prac w ogrodzie. Jeśli narzędzia przechowywane były w miejscu suchym i ciepłym, nie powinno być z nimi problemu. Jeśli natomiast budynek, w którym narzędzia zimowały, jest nieocieplony i narażony na wilgoć, urządzenia mogą wymagać czyszczenia. Dobrze zająć się tym wcześniej, zanim prace w ogrodzie ruszą pełną parą.

Przygotowanie kosiarki do sezonu

Jeśli mówimy o trawniku, nie możemy zapomnieć o kosiarce. Jest to jeden z podstawowych sprzętów w każdym ogrodzie i na działce. Przegląd kosiarki powinien być zrobiony jesienią, ale niestety nie zawsze o tym pamiętamy. Jeśli więc pod koniec sezonu kosiarka nie została odpowiednio zakonserwowana i zabezpieczona, to na początku wiosny jest to konieczne.

Niezależnie od tego jaką kosiarkę posiadamy, należy sprawdzić stan wszystkich ruchomych części. Trzeba również przyjrzeć się nożom, a w przypadku posiadania traktorka istotne jest również naładowanie akumulatora. Większość napraw można wykonać samodzielnie, ponieważ kosiarka to niezbyt skomplikowane urządzenie. Możemy więc na własną rękę naostrzyć noże w kosiarce, wymienić filtry i inne drobne części. Pozwoli nam to bezproblemowo wejść w sezon i bez żadnych przeszkód skosić trawnik. Dzięki temu w mgnieniu oka nasz trawnik uzyska oczekiwanego przez nas blasku! A gorące, letnie dni, będziemy mogli spędzić w naszym zielonym przylądku, upajając się w naszej chwili relaksu.

Powiązane artykuły