Niewątpliwą królową wśród kwiatów jest róża. Jest ona jednocześnie symbolem miłości, jak i cierpienia. Róże są jednymi z piękniejszych kwiatów, stąd też są one często wybierane przez hodowców roślin czy amatorów ogródkowych. Niezależnie od tego w jakim celu jest uprawiania musi być odpowiednio pielęgnowana. Jak zatem wygląda prawidłowe sadzenie, nawożenie, zimowanie i przycinanie róż?
Krok pierwszy – sadzenie
Róże powinny być sadzone w ciepłym, słonecznym i delikatnie przewiewnym środowisku. Wymaga konkretnej gleby, jej wierzch powinien być lekki i przepuszczalny, a warstwa głębsza powinna się charakteryzować gliniastą powierzchnią. Warstwa ta niezbędna jest do utrzymywania wilgoci. Dołek do sadzenia róży musi mieć długość co najmniej jej korzenia, tak by nie uległ on zawijaniu. Po umieszczeniu róży, należy ją obsypać żyzną ziemią i dobrze podlać. Podlewanie powinno być skupione tylko i wyłącznie na glebie, by liście i kwiaty nie uległy zalaniu. Ich zalanie sprzyja także pojawieniu się chorób grzybowych. Pędy róż przed sadzeniem powinny mieć wysokość ok. 30 cm, jeśli są wyższe wymagają skrócenia.
Etap drugi – nawożenie
Róże należy zasilać fosforem i potasem, ponieważ mają one zbawienny wpływ na zawiązywanie pąków, a następnie na kwitnienie. Nawożenie powinno odbywać się już od wczesnej wiosny. Zaleca się, by nawóz dolistny był aplikowany co dwa tygodnie. Nawóz granulowany należy stosować trzy do czterech razy w roku. Są także nawozy długodziałające, które nawożą różę na cały sezon. Większe nawożenie niż wyżej wskazane jest niepotrzebne, ponieważ róża na zimę musi stać się zdrewniała.
Przycinanie róż
Przycinanie jest róż jest integralnym elementem ich pielęgnacji. Przycinanie korzystnie wpływa na zdrowie rośliny i jej wygląd. Czynność ta powinna być wykonywana na przełomie marca i kwietnia, w momencie, gdy pąki zazwyczaj są nabrzmiałe. Pędy przemarznięte czy chore powinny być natychmiast przycięte za pomocą ostrego sekatora. Cięcie należy wykonywać na skos powyżej oczka, który jest skierowany na zewnątrz od 20 do 40 cm ponad powierzchnią gleby.
Róże zimą
Róże są specyficznymi roślinami. Nie straszna im nawet zima. Zdarza się i tak, że pąki pojawiają się jeszcze na krzaku po pojawieniu się pierwszego śniegu. Jest to możliwe dzięki ich odporności na różne warunki pogodowe. Nie oznacza to jednak, że zimą nie należy ich odpowiednio zabezpieczyć. Właściwa ochrona chroni przed przemarznięciem róż. Najczęściej róże wymagają niewiele, a mianowicie usypanie kopczyka z ziemi lub wymieszania ziemi z liśćmi i mchem, dodatkowo ją jeszcze zabezpieczając. Niektóre gatunki potrzebują większej termoizolacji, wtedy najlepiej wykorzystać okrycia ze słomy czy agrowłókniny.
Stałe monitorowanie róż
Do pielęgnacji tego gatunku kwiatów powinna zaliczać się także stała obserwacja. Róże lubią być atakowane przez różnego rodzaju szkodniki i choroby (najczęściej grzybowe). Stąd ważne jest obserwowanie, by móc jak najszybciej przeciwdziałać tym „niechcianym gościom”.
Materiał przygotowany z RozeOgrodowe.pl – poznaj nasze róże.