Projektujemy ogród dla leniwych. Technologia, kwiaty i iglaki

Ogród

Spis treści

Nie masz czasu na ogród. Ale chcesz, by Twoja działka wyglądała imponująco, by cieszyła oczy wszystkich, którzy przychodzą do Ciebie, i by była po prostu miejscem do relaksu i odpoczynku. A skoro tak, to mamy dla szereg podpowiedzi dla tych, którzy uważają, że ogród dla leniwych też może być piękny.

Jakie aspekty warto wziąć pod uwagę?

W przypadku projektowania ogrodu i tworzenia go w taki sposób, by nie wymagał zbyt wielkiej opieki, warto sprawdzić, co może dać technologia. Dziś dzięki niej wiele prac ogrodowych staje się o wiele łatwiejszych. Do tego nie możesz zapominać, że są kwiaty wymagające, które potrzebują opieki przez cały czas, ale są także rośliny prostsze „w obsłudze”. Właśnie na nie warto postawić, gdy chce się stworzyć ogród piękny, imponujący, ciekawy, ale dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu, by się nim zająć.

Kwiaty i iglaki

Masz dwa rozwiązania, z których każde będzie wygodne. Pierwsze to stworzyć łąkę pełną kwiatów. Wymaga to naprawdę niewiele, często można znaleźć nawet różne mieszanki w cebulkach, na przykład pomieszanie bławatka z rumiankiem, lnem czy makiem i kilkoma gatunkami traw. Taka łąka rośnie szybko, nie jest bardzo wymagająca, nie potrzebuje przycinania. Wystarczy pomyśleć o podlewaniu i cieszyć się ładnym „dywanem z kwiatów”.

Oczywiście można także zadbać o piękny trawnik, który wymaga trochę pracy, ale i w tym jest pomoc. Co z roślinami? Jeśli nie masz do nich ręki lub nie chcesz się nimi za często zajmować, wybierz iglaki. Wszelkiego rodzaju skalniaki wysypane korą z posadzonymi drzewami i krzewami pokrytymi igłami pozwolą Ci stworzyć ogród uporządkowany, pełen pięknej zieleni, a do tego mało wymagający – czy to zimą, czy latem. Stąd iglaki to najlepszy pomysł na ogród dla leniwych.

Technologiczne pomoce

Wielkim plusem jest to, że dziś mamy dostęp do różnych systemów. Jednym z nich jest autonomiczna kosiarka, która sprawia, że nawet ścinaniem trawy nie trzeba się przejmować. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni model i dopasować jego działanie do wymiarów ogrodu. Taka kosiarka sprawdzi się najlepiej właśnie w przypadku ogrodu ze skalniakami z iglakami. Wówczas w jednym miejscu będzie zaciszny kąt, a na całej pozostałej długości piękna, równo skoszona trawa.

Druga pomoc w zakresie technologii dotyczy nawadniania. Chodzi o specjalne systemy, które są montowane pod powierzchnią ziemi. W ten sposób można zautomatyzować podlewanie, dopasowując je do warunków atmosferycznych czy tego, czego wymagają rośliny. I nawet o tym nie pamiętać.

Powiązane artykuły