Papryka hebanero red – uprawa, pielęgnacja

uprawa papryki

Spis treści

Papryka hebaner red (potocznie nazywana papryką habanero) to roślina, która polecana jest zwłaszcza ogrodnikom lubiącym ostre, wyraziste smaki. Jak wygląda uprawa tej rośliny? Czy papryka hebaner red potrzebuje specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych?

Papryka habanero – podstawowe informacje

Habanero jest jednym z najbardziej ostrych w smaku gatunków papryki. Roślina ta wywodzi się z Ameryki Południowej, a konkretnie z Kolumbii i Brazylii (współcześnie można ją spotkać również w Meksyku, na Kubie i na Karaibach). Roślina w sprzyjających warunkach osiąga do 120 centymetrów wysokości. Charakteryzuje się szerokimi liśćmi i niewielkimi kwiatami w zielonkawym kolorze. Czerwone owoce osiągają do 6 centymetrów długości i 2,5 centymetra szerokości (z wyglądu przypominają one morele). W smaku są one tak ostre, że nie nadają się do spożywania na surowo. Ostrość papryki wynika z bardzo wysokiego stężenia substancji o nazwie kapsaicyna. Papryka habanero sadzona jest także w celach ozdobnych.

 

Papryka hebaner red – jak wygląda jej uprawa?

Papryka hebaner red może być uprawiana w ogrodzie pod osłonami, a także w mieszkaniach. Roślina ta nie stwarza większych problemów w uprawie. Doświadczeni ogrodnicy zalecają wysiewanie jej wczesną wiosną (najlepiej na przełomie lutego i marca). Tak wczesny wysiew jest konieczny, żeby roślina zdążyła zakwitnąć i widać owoce w tym samym sezonie. Warto zdawać sobie sprawę, że plony będą bardziej obfite w kolejnych latach (z tego względu nie należy traktować jej jako rośliny jednorocznej). Paprykę habanero najlepiej jest przezimować w mieszkaniu (optymalna temperatura dla tej rośliny to około 15 stopni Celsjusza).

Papryka hebaner wywodzi się z krajów o klimacie tropikalnym, dlatego lubi stanowiska ciepłe i słoneczne (choć poradzi sobie również w lekko zacienionym miejscu). Jeżeli chodzi o podłoże – warto zapewnić jej glebę żyzną, zasobną w próchnicę, przepuszczalną, wilgotną, ale nie podmokłą.

W przypadku, gdy zamierzamy sadzić paprykę w donicach, zapewnijmy jej dobrej jakości uniwersalną glebę do kwiatów. Powinna być ona lekko kwaśna.

Pamiętajmy, żeby sadzić paprykę w odpowiedniej odległości – co najmniej 50 centymetrów.

Choć wysiew papryki habanero jest bardzo wczesny, roślinę można przenieść do ogrodu dopiero późną wiosną, kiedy ryzyko przymrozków jest znikome.

Zanim wysiejemy nasiona, dobrze jest wyłożyć je na mokrym podłożu na około trzy dni. Po tym czasie możemy umieścić nasiona w glebie na głębokości około 1 centymetra. W optymalnych warunkach roślina zacznie kiełkować po około trzech tygodniach (w warunkach domowych dobrze jest ją naświetlać przez nawet 17 godzin dziennie). Liście powinny pojawić się w czwartym tygodniu.

Ogrodnicy zalecają obcinanie pierwszych kwiatów, co ma dać roślinie siłę do dalszego intensywnego wzrostu.

Papryka habanero nie musi być nawożona. Jednak jeżeli chcemy, możemy od czasu do czasu nawozić ją przy pomocy nawozu naturalnego. Roślina potrzebuje regularnego podlewania – nawet dwa razy dziennie.

Owoce papryki hebaner red

Papryka hebaner red charakteryzuje się efektownymi owocami, które są zasobne w składniki odżywcze i mają dużą wartość kulinarną. Można wykorzystać je do przygotowania zup, sosów, past, potraw typu gulasz. Ostra papryka doskonale komponuje się z daniami mięsnymi, ale i słodkimi przetworami (niewielkie jej ilości można dodawać do dżemów i ciast). Papryka ma korzystny wpływ na nasze zdrowie, gdyż jest szczególnie bogata w witaminę C i antyoksydanty.

Powiązane artykuły