Na co zwrócić uwagę przy zakupie odpowiedniej kosiarki do trawy?

Wybór kosiarki

Spis treści

Co prawda takich urządzeń, jak kosiarka, nie kupujemy często. Jeśli jednak już decydujemy się na taką inwestycję – warto, żeby była przemyślana. Wybór tego typu urządzeń z pewnością nie należy do najłatwiejszych, bowiem na rynku znajdziemy wiele różnych modeli. Czym więc powinniśmy kierować się przy zakupie kosiarki? Jakie rozwiązania – dotyczące napędu, mocy, mechanizmu tnącego itp. – warto znać i wziąć pod uwagę? Czy lepiej zdecydować się na urządzenie wyposażone w koszem, czy też odpowiedniejszy okaże się model bez niego? Aby odpowiedzieć na te pytania, przyjrzyjmy się dostępnym obecnie możliwościom.

Jakie rodzaje kosiarek możemy wyróżnić?

Z reguły mówi się teraz o 3 rodzajach kosiarek: spalinowych, elektrycznych i akumulatorowych. Pierwsze, jak można wyczytać również w wiadomościach zamieszczonych na tym portalu, są zdecydowanie najbardziej rozpowszechnione – a to z uwagi choćby na znacznie większą moc w porównaniu do pozostałych typów. Sprawdzą się doskonale zarówno podczas koszenia wysokiej trawy, jak i tej niskiej. Przeszkody takie jak drobne gałęzie, kłącza albo pozostałości krzewów, dla kosiarki spalinowej właściwie nie stanowią problemu. Zatem to dobre i wydajne rozwiązanie, jednakże – nie idealne. Koszt eksploatacji takiego urządzenia jest bowiem stosunkowo wyższy, niż w przypadku pozostałych dwóch rodzajów kosiarek. Paliwo będzie zawsze kosztowało więcej, niż chociażby energia elektryczna. Dodatkowo, szczególnie kobiety pracujące w ogrodzie powinny zastanowić się nad takim wyborem. Kosiarki spalinowe to dość ciężkie urządzenia, ze względu na umieszczony w nich, sporych rozmiarów silnik. Warto jednak wspomnieć o dużej mobilności urządzenia, co jest tu ogromną zaletą. Drugim typem są wspomniane już wcześniej kosiarki elektryczne, zasilane sieciowo. Są znacznie lżejsze, jednak dla wielu osób irytujący może okazać się przewód prowadzący do źródła prądu, który ciągnie się za nami podczas koszenia przez cały czas. Ostatnim typem kosiarek są te akumulatorowe, które – choć również cieszą się zainteresowaniem – wymagają regularnego ładowania.

Optymalna moc kosiarki… czyli jaka?

W tym przypadku wygląda to następująco: im większa moc, tym lepsze wyniki, jeśli chodzi o koszenie trawy. Z reguły tego typu parametr podawany jest w liczbie watów (W) lub koni mechanicznych (KM). Standardowe, przeciętne kosiarki, występujące w dość niskich cenach, posiadają moc około 1100 W i 1,5 KM, co idealnie sprawdzi się w przypadku małych trawników. Jeśli jednak planujemy zadbać o stosunkowo dużą przestrzeń ogrodową, warto zastanowić się nad mocniejszym i wydajniejszym urządzeniem.

Różne rodzaje mechanizmów tnących

W kosiarkach ogrodowych możemy spotkać dwa mechanizmy tnące: bębnowy lub rotacyjny. Ten pierwszy ma ostrza osadzone w bębnie. Wirują z zawrotną prędkością, przez co tną właściwie wszystko. Świetnie sprawdzą się w przypadku koszenia tuż nad ziemią, a także idealnie pasują do zadbanych trawników, które są proste. Inaczej na niższych wysokościach będziemy zaczepiać o grunt, kamienie, szyszki, gałęzie oraz inne, podobne elementy podłoża. Mechanizm rotacyjny, co potwierdzają też informacje zawarte na stronie www.czikczik.com, okazuje się często zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w przypadku nierównego terenu. Warto więc najpierw zbadać dokładniej przestrzeń, jaką chcemy pielęgnować, by dokonać odpowiedniego wyboru dostosowanego do niej mechanizmu tnącego.

Kosiarka z koszem czy bez kosza?

W tym przypadku dużo zależy od indywidualnych preferencji, jednak zaleca się kupowanie kosiarek z koszem w zestawie. Jak wiadomo, w każdej chwili możemy takie dodatkowe akcesoria ściągnąć, a nigdy nie wiadomo, kiedy plastikowy lub wykonany z innych materiałów kosz okaże się nam przydatny. Trzeba zauważyć, że w przypadku zadbanych, a także większych trawników koszyk z pewnością będzie zbawieniem, gdyż inaczej późniejsze grabienie tego, co skosiliśmy, potrafi stać się naprawdę uciążliwe.

Powiązane artykuły