Na co zwrócić uwagę przy wyborze kosiarki elektrycznej do swojego ogrodu?

zakup kosiarki

Spis treści

Równo przystrzyżony trawnik jest wizytówką każdego ogrodu, dlatego warto wybrać odpowiedni sprzęt do koszenia. Oczywiście w dobie coraz większej świadomości ekologicznej warto zrezygnować z modeli spalinowych na rzecz tych zasilanych z sieci lub akumulatorowych. Warto jednak zastanowić się jakie powinno być kryterium wyboru i co ma najistotniejsze znaczenie.

Moc urządzenia i szerokość cięcia – ważne parametry, które trzeba dopasować do specyfiki trawnika

Generalnie na mały trawnik wystarczą kosiarki elektryczne o mocy 1300 W. Trzeba jednak pamiętać, że po kilku latach użytkowania silnik pracuje gorzej, zatem warto zakupić model z naddatkiem, czyli o nieco większej mocy niż jest potrzebna. Zatem modele 1500 W na mały trawnik, a 1600-1800 W na większe trawniki. Większa moc potrzebna jest również wtedy, gdy nasz trawnik nie jest idealnie równy, a teren wymaga pokonania lekkiego wzniesienia. Jeśli nasz ogród zdobi jedynie trawnik i nie ma dodatkowych nasadzeń, to warto wybrać model kosiarki gwarantujący jak największą szerokość cięcia. Tam, gdzie trzeba lawirować pomiędzy roślinami można wybrać bardziej kompaktowy model, choć w trudno dostępnych miejscach i tak nie obędzie się bez użycia podkaszarki.

Możliwość regulacji wysokości cięcia i obecność ostrych noży stalowych, a także obecność aeratora

Warto podkreślić, że oferta kosiarek elektrycznych jest naprawdę szeroka. Stąd można przebierać w przydatnych funkcjach, które gwarantują że trawnik będzie lepiej się prezentował. Jedną z nich jest oczywiście możliwość regulacji wysokości cięcia. Zbyt krótko przystrzyżony trawnik nie będzie mógł się prawidłowo rozwijać. Istotne znaczenie ma także ostrość noży, które powinny być wykonane ze stali i pokryte powłoką adhezyjną. Dzięki nim źdźbła będą ścięte równo, co zapobiegnie ich kaleczeniu, a przez to żółknięciu. Kolejnym problemem z trawnikami jest słabo przepuszczalna gleba i w tym przypadku sprawdza się aerator. Jednak posiadając mało miejsca w garażu czy ogrodowym składziku na narzędzia i sprzęt ogrodniczy, warto zdecydować się na kosiarkę elektryczną wyposażoną w aerator. Wykonywanie niewielkich otworów nie powoduje niszczenia trawy, a skutecznie drenuje i sprawia, że woda i nawozy mogą wnikać do korzeni.

Pojemność kosza na trawę, a także możliwość mulczowania

Wiele osób nie wyobraża sobie zakupu kosiarki bez kosza na trawę, bo zbieranie skoszonej trawy również zajmuje czas, a dzięki obecności kosza wystarczy go opróżnić. Niektóre kosiarki mają nawet czujnik sygnalizujący stopień jego napełnienia. Zatem zawsze wiesz, kiedy konieczne jest wysypanie zawartości do wcześniej przygotowanych worków na odpady biodegradowalne. Jeśli nie chcesz jednak zawsze utylizować skoszonej trawy, możesz zdecydować się na kosiarkę z możliwością mulczowania, zatem rozdrabniania skoszonej trawy, która trafia z powrotem na trawnik i stanowi świetny, naturalny nawóz. Oczywiście obie funkcje można łączyć, ponieważ są kosiarki elektryczne 2w1 wyposażone w pojemny kosz na trawę i jednocześnie umożliwiające jej mulczowanie. Zatem wybierz rozwiązanie dla siebie w zależności od wielkości trawnika i swoich potrzeb. Musisz pamiętać, że przed mulczowaniem trzeba usunąć widoczne chwasty z trawnika, aby nie trafiły z powrotem na niego w rozdrobnionej formie.

Obecność napędu, wielkość i rodzaj kół w przypadku wyższej trawy oraz bardziej zróżnicowanego terenu

Jak wiadomo wszystkie kosiarki mogą być wyposażone dodatkowo w napęd na przednie czy też tylne koła. Na pewno jest to rozwiązanie odpowiednie na większe trawniki, o powierzchni powyżej 150 m2, a także takie położone na zróżnicowanym terenie, z pagórkami. Jeśli trawnik jest mały i do tego płasko ukształtowany, to nie ma potrzeby zakupu kosiarki elektrycznej z napędem i można zdecydować się na model bez napędu przy obsłudze którego w tym przypadku nadmiernie się nie zmęczymy. Obok napędu ważna może być także wielkość kół. Kosiarki elektryczne z większymi kołami łożyskowanymi sprawdzą się w trudniejszym terenie i dla osób, które rzadziej koszą swoje trawniki.

Jest wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze kosiarki elektrycznej. Oczywiście w ofercie kosiarek elektrycznych znajdują się nie tylko modele zasilane z sieci, ale również akumulatorowe, które sprawdzą się na mniejszych trawnikach i na pewno ze względu na brak kabla są wygodniejsze w użytkowaniu.

Powiązane artykuły