Łąka kwietna w ogrodzie

Łąka kwietna

Spis treści

W tym roku zmagamy się z dość poważną suszą, która spowoduje spore straty w produkcji rolniczej, a co za tym idzie na znaczne podniesienie cen żywności. Niemniej jednak susza nie byłaby tak dotkliwa, gdybyśmy w jakikolwiek sposób próbowali zatrzymać wody opadowe w glebie. A temu zadaniu może podołać każdy z nas, kto dysponuje przydomowym ogrodem. Wystarczy, że zamiast trawnika, którego pielęgnacja wymaga sporej ilości czasu i funduszy, założymy łąkę kwietną, która w znacznie lepszy sposób zatrzymuje wodę opadową. Jak zatem założyć łąkę kwietną w ogrodzie?

Łąka kwietna – jak ją założyć?

Przede wszystkim aby założyć łąkę kwietną powinniśmy zakupić odpowiednie mieszanki nasion traw, a także roślin które mają ozdobne kwiaty. Do takich roślin możemy zaliczyć choćby łubin trwały, koniczynę, mak polny, czy też lucernę. Zanim przystąpimy do zasiewu powinniśmy nasiona wymieszać z piaskiem, co pozwoli na bardziej równomierne pokrycie powierzchni zasiewu. W pierwszym okresie pielęgnacji łąki kwietnej musimy dbać o odpowiednie nawilżenie gleby. Oczywiście możemy również tak dobrać mieszanki nasion, aby ich zestaw był przystosowany do rodzaju gleby, jaki mamy w ogrodzie.

Łąka kwietna – zaprzestajemy koszenia trawnika

Oczywiście nie zawsze musimy tworzyć łąkę kwietną zupełnie od podstaw. Wydawać by się mogło, że najprostszym sposobem jest po prostu zaprzestanie koszenie trawnika. Dodatkowo również możemy co jakiś czas dosiewać rośliny na naszym trawniku. Oczywiście istnieje ryzyko, że rośliny te nie za puszczą korzeni, albowiem ze względu na gęstą trawę nie uzyskają przestrzeni do wzrostu. Niemniej jednak jeśli trawa nie jest specjalnie gęsta, to możemy tutaj uzyskać odpowiednie efekty. Oczywiście możemy nieco pomóc naszym roślinom i kwiatom poprzez przeprowadzenie odpowiedniej wertykulacji trawnika, a także poprzez usunięcie obumarłych pnączy, a także pędów.

Dlaczego warto założyć łąkę kwietną?

Do czego tak naprawdę łąka kwietna jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż zwykły trawnik? Przede wszystkim łąka kwietna to znacznie większa bioróżnorodność. To nie tylko przecież trawy, ale przede wszystkim różnego rodzaju rośliny, które znacznie urozmaicają nasz ogród. Łąka kwietna jest bardziej zbliżona do tego, co możemy spotkać w naturze. Łąka kwietna  zapewni nam wspaniałe zapachy i kolory, a także będzie doskonałym schronieniem dla owadów, również tych niezwykle pożytecznych dla ekosystemu. I co równie ważne  – łąka kwietna w znacznie lepszym stopniu zatrzymuje wodę opadową, niż zwykły trawnik.

Powiązane artykuły