Krzewy ozdobne w aranżacji przydomowego ogrodu

pielegnacja ogrodu

Spis treści

Przydomowy ogród może dawać wiele radości oraz satysfakcji, zarówno na etapie jego projektowania, tworzenia, lecz również użytkowania. Jest to doskonałe miejsce do odpoczynku, rekreacji, a także zabawy z dziećmi. Przydomowy ogród może stanowić ponadto azyl, gdzie można oddychać świeżym powietrzem, a także spędzać czas z bliskimi osobami. Warto zatem zadbać o jego unikalną aranżację, wykorzystując przy tym nowoczesne odmiany krzewów oraz oryginalnych roślin ozdobnych. 

Zakładanie ogrodu przydomowego

Zakładając przydomowy ogród rozpocząć należy od przygotowania jego planu. Wcześniej jednak warto zastanowić się w jakim stylu ma być urządzona przestrzeń oraz do czego ma ona służyć. Jeżeli ogród ma być miejscem do rekreacji wówczas warto zostawić większą część przeznaczoną na trawnik. Natomiast w przypadku kiedy zależy nam na posadzeniu wyjątkowych roślin, aby dzięki temu czerpać radość z ich pielęgnacji wówczas konieczne jest wydzielenie odpowiednich rabat oraz wyszukanie właściwych gatunków roślin. Ważne jest także, aby zakupione krzewy ozdobne idealnie komponowały się z otoczeniem. Dotyczy to w szczególności sytuacji, kiedy ogród ma pełnić funkcję ozdobną i podnosić wartość estetyczną całej posesji. W takiej sytuacji doskonale sprawdzają się iglaki szczepione na pniu, w której są niezwykle urokliwe, a ponadto nie wymagają zaawansowanej pielęgnacji. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na zatrudnienie profesjonalnego architekta zielni czy też samodzielnie będziemy projektować swój ogród warto wykonać plan architektoniczny. Dzięki niemu można z łatwością ustalić rozkład nasadzeń, aby dzięki temu lepiej zagospodarować całą przestrzeń. Ponadto posiadając plan można znacznie łatwiej rozmieścić architekturę na działce, taką jak altankę, oczko wodne, ścieżki.

Dobór roślin ogrodowych

Podczas wyboru roślin ogrodowych należy kierować przede wszystkim stylem ogrodu. Oczywiście w tym obszarze istnieje duża dowolność. Ponadto konieczne jest sprawdzenie warunków glebowych na działce, takich jak wilgotność gleby, kwasowość, a także poziom nasłonecznienia. Niezwykle ważne jest również określenie do jakich maksymalnych rozmiarów mogą urosnąć wybrane rośliny. Dzięki temu można ustalić odpowiednią odległość między roślinami, a także układ ich obsady. Grupą roślin, która wymaga większej ilości miejsca są drzewka owocowe.  W zależności od odmiany ich rozłożyste korony sięgać mogą nawet kilku metrów. Tym samym zbyt gęsta obsada doprowadzić może do gorszego wzrostu innych roślin. Duże znaczenie ma również staranność podczas zakupu kolorowych krzewów. Okazuje się, że wybierając krzewy owocowe oraz krzewy ozdobne w różnych barwach należy zadbać o ich spójność kolorystyczną. Dzięki temu roślinność stworzy jednolitą całość, która zachwycać będzie wysokimi walorami estetycznymi. Warto decydować się również na ozdobne rośliny wieloletnie, które nie wymagają zaawansowanej pielęgnacji, rosną stosunkowo wolno, a jednocześnie są niezwykle atrakcyjne pod względem estetycznym. Może to być na przykład laurowiśnia przycinać bukszpan, ale także różanecznik czy też iglaki.

Wybór roślin do ogrodu przydomowego

Szeroka gama roślin dostępna na rynku sprawia, że aranżacje ogrodu przydomowego stworzyć można z połączenia bardzo wielu gatunków. Warto zadbać o to, aby były to gatunki, które są atrakcyjne nie tylko latem, lecz także wczesną wiosną oraz późną jesienią. Tym samym doskonale wyglądają krokusy, które połączone są z hortensjami oraz wrzosem. W ten sposób rabata jest atrakcyjna przez cały rok. Niezwykle cenione są również byliny takie jak azalia, hortensja, ale również żurawki. Niezbędne jest także określenie tempa wzrostu poszczególnych roślin oraz zadbanie o to, aby rośliny szybkorosnące nie stanowiły zagrożenia oraz konkurencji w dostępie do składników pokarmowych oraz wody względem roślin wolnorosnących. Bardzo atrakcyjne rabaty mogą być również na trawnikach, gdzie znajdują się trawy ozdobne, wśród których najczęściej wybierana jest trawa pampasowa. Jej niezwykle atrakcyjne kwiatostany mogą być również wykorzystywane jako ozdoba wnętrz.

Powiązane artykuły