Jak skutecznie zagospodarować mały ogród?

Mały ogród

Spis treści

Praca nad projektowaniem ogrodu jest niewątpliwie bardzo trudna. Zwykle problemem jest nie tylko ograniczony budżet, czy warunki, jakie daje ziemia, ale także wielkość. Inne kłopoty spotyka się, gdy trzeba zaaranżować wielką przestrzeń, a zupełnie inne, gdy na wiele roślin miejsca nie ma. Właśnie tym drugim przypadkiem się dziś zajmiemy.

Mało miejsca? Czas na specjalne pomysły

W małych ogrodach trzeba działać sprawnie. Musi być kompaktowo, wielofunkcyjnie, bez niepotrzebnej straty miejsca. Chodzi o to, by w jak najmniejszej liczbie dodatków, roślin, systemów, mebli, stworzyć unikalne i niepowtarzalne wnętrze. W przypadku małego ogrodu można go traktować trochę jak przedłużenie mieszkania, tworząc dodatkowe pomieszczenie. W jaki sposób?

Kilka pomysłów na aranżację małego ogrodu

Pierwsza rzecz, o której możesz pomyśleć, to rabaty podwyższone. Tak sadzone rośliny nie mogą się rozrastać, bo są ograniczone murkiem oporowym. Ciekawym efektem jest niebanalne ukształtowanie terenu, które w ten sposób powstaje. Im mniej miejsca, tym rabaty podwyższone wyglądają lepiej i efektowniej. Rozważ także posadzenie pnączy. Przede wszystkim nie potrzebują wiele miejsca, by zdrowo rosnąć. Wystarczy, że mają wokół siebie od pół metra podłoża i już mogą stworzyć masę liści. Co ważne, masz tu wiele możliwości, bo niektóre pięknie kwitną, inne z kolei mają smaczne owoce, część wspina się po ścianach, budując wyjątkowy mur.

Pomysłem na aranżację małego ogrodu może być także zastosowanie roślin formowanych. Dzięki temu, że wymagają cięcia, mogą przyjmować określone kształty, a więc łatwiej jest je uformować do tego, co sobie zaplanowałeś. Są bardziej statyczne, a dobrze ukształtowana bryła nada ogrodowi uporządkowania. Pamiętaj, że dobrym zwyczajem ostatnich lat jest moda na ozdabianie ogrodów roślinami z pojemników. Nawet niewielkie drzewa czy krzewy mogą stanąć gdzieś obok, niekoniecznie jako część wsadzona do ziemi. Wyglądają efektownie i na przykład mogą wnieść kolor i wygląd nawet na tarasach, gdy na ogrodzie miejsca na ich wsadzenie nie będzie.

Mały ogród, mały kłopot?

Warto pamiętać, że opieka nad małym ogrodem wcale nie musi być łatwiejsza. Warto postawić na właściwe dopasowanie roślin do warunków panujących na działce i korzystać z takich rozwiązań, które sprawią, że przestrzeń nie będzie zaburzona. Trzeba też unikać przedmiotów czy elementów wyposażenia, które nie mają wielu funkcji. Przecież murek może być siedziskiem, a na trawniku mogą stanąć meble, których w razie potrzeby może nie być.

Powiązane artykuły