Celozja pierzasta – charakterystyka, uprawa w ogrodzie

celozja pierzast

Spis treści

Celozja pierzasta to szalenie efektowna roślina, która może stać się prawdziwą ozdobą ogrodu. Celozja w naturalnych warunkach rośnie w ciepłych obszarach Azji, a także Afryce i Ameryce. W Polsce można ją spotkać jedynie jako roślinę uprawną. O czym należy wiedzieć przed posadzeniem celozji pierzastej?

Celozja pierzasta – podstawowe informacje

Celozja pierzasta jest to jednoroczna roślina ozdobna, którą zaliczamy do rodziny szarłatowatych. Cechą charakterystyczną tej rośliny są rozgałęzione pędy posiadające żółte, różowe lub purpurowe zabarwienie. Celozja w sprzyjających warunkach jest w stanie osiągnąć do 50 centymetrów wysokości. Posiada ona lancetowate, duże liście. Kwiaty celozji są niewielkie, zebrane w zbite kłosy na szczytach pędów. Mają barwę żółtą, różową, łososiową, purpurowo-czerwoną, amarantową. Ze względu na charakterystyczny wygląd celozja pierzasta bywa nazywana kogucim grzebieniem. Okres kwitnienia rośliny rozpoczyna si w czerwcu i trwa do późnej jesieni. Wyróżniamy kilka odmian celozji pierzastej.

Celozja pierzasta – odmiany

Celozja pierzasta dostępna jest w kilku odmianach. Dużym zainteresowaniem cieszy się między innymi odmiana Century posiadająca duże i  mocno rozbudowane kłosy o barwie pomarańczowej, różowej i żółtej. Odmiana ta wyróżnia się krzewiastym pokrojem. Może osiągnąć nawet ponad 50 centymetrów. Century idealnie sprawdzi się na upalne lato, gdyż bardzo dobrze znosi nawet ekstremalnie wysokie temperatury.

Odmiana Arrabona Red jest bardzo niska (osiąga do 20 centymetrów wysokości). Jest natomiast bardzo silnie rozgałęziona. Jej kwiaty mogą przybierać barwę od pomarańczowej po czerwoną.

Kimono Yellow to wysoka odmiana przyciągająca uwagę gęstym pióropuszem kwiatów o barwie żółto-pomarańczowej.

Celozja pierzasta Ice Cream jest niewysoka (osiąga maksymalnie 30 centymetrów). Jej krótkie i grube kłosy mogą przybierać barwę czerwoną, żółtą, łososiową, kremową.

Uprawa celozji pierzastej

Celozja pierzasta uważana jest za roślinę nie sprawiającą większych problemów w uprawie. Roślina ta ne toleruje chłodu, dlatego będzie zdobiła nasz ogród do pierwszych przymrozków.

Celozję można uprawiać w ogrodzie lub potraktować jako roślinę doniczkową (sprawdzi tu znakomicie, gdyż nie posiada mocno rozwiniętego systemu korzeniowego).

Jak wiele innych roślin wywodzących się z krajów o ciepłym klimacie, tak i celozja potrzebuje ciepłego i dobrze nasłonecznionego stanowiska.

Celozję można posadzić z nasion lub kupić gotowe sadzonki tej rośliny. Jeżeli zdecydujemy się na nasiona celozji pierzastej, dobrze jest wysiać je w pojemnikach, a przenieść na docelowe stanowisko dopiero wówczas, gdy ryzyko wystąpienia przymrozków będzie już niewielkie (najlepiej pod koniec maja). Tylko wówczas mamy pewność, że roślina będzie zdobiła nasz ogród przez cały sezon.

Dla celozji pierzastej dobrze jest zarezerwować lekką i przepuszczalną glebę, która jest dodatkowo zasobna w składniki pokarmowe. Pamiętajmy, że celozja nie lubi suszy. Nie można jej też zbyt obficie podlewać. Nawadnianie najlepiej jest przeprowadzać do 3 razy w tygodniu (podlewamy roślinę małymi porcjami wody). Jeżeli lato jest bardzo upalne, możemy zdecydować się na codzienne podlewanie.

Celozja pierzasta będzie obficie kwitła jeśli zapewnimy jej nawożenie. Do tego celu dobrze jest wybrać nawóz wieloskładnikowy przeznaczony specjalnie do roślin kwitnących (musi on zawierać duże ilości potasu i fosforu).

Celozja może zostać zaatakowana przez choroby grzybowe. Zagrożeniem są dla niej także mszyce.

Powiązane artykuły