Bezpieczna praca w ogrodzie – o czym warto pamiętać?

praca w ogrodzie

Spis treści

Praca w ogrodzie przynosi sporo satysfakcji, dla wielu jest hobby i sposobem na relaks. Trzeba jednak pamiętać, że wydawałoby się drobne prace przydomowe, mogą stwarzać zagrożenia dla naszego zdrowia. W końcu zdarza się wykonywać tam prace przy pomocy drabiny, ostrych narzędzi tnących czy chemikaliów. Należy więc pamiętać o kilku istotnych kwestiach, w tym także odpowiednio dobranej odzieży roboczej, minimalizującej ryzyko prac ogrodowych.

Odzież robocza do pracy w ogrodzie

Przycinanie drzew i krzewów, koszenie, stosowanie substancji chemicznych, to tylko kilka czynności, które przy nieodpowiednim przygotowaniu mogą mieć przykre skutki dla naszego zdrowia. Przed przystąpieniem do przydomowych porządków każdy ogrodnik, niezależnie od stopnia zaawansowania, powinien zaopatrzyć się w odpowiedni ubiór. Podstawą jest tutaj obuwie, które ochroni stopy przed ostrymi narzędziami czy elementami roślin, chemikaliami, uderzeniami, a dodatkowo także da oparcie podczas korzystania z drabiny.

Równie istotne są rękawice oraz ochrona oczu. Każda praca w ogrodzie powinna odbywać się przy użyciu rękawic, których grubość i materiał dostosowujemy do danej czynności. Nie można zapominać także o okularach, które ochronią oczy przed fragmentami ciętych roślin czy rozpylanymi substancjami. Aby zakupić wszystkie wymienione produkty, najlepiej odwiedzić sklep BHP.

Praca w ogrodzie – jakie zagrożenia dla zdrowia?

Oprócz wcześniej wspomnianych zagrożeń urazów mechanicznych i chemicznych, nie wolno zapomnieć, że prace w ogrodzie mogą przynieść więcej niechcianych skutków, jeśli nie przygotujemy się do nich odpowiednio. Nie możemy zapominać o odpowiedniej ochronie skóry i głowy. Prace ogrodowe, wykonywane szczególnie w okresie wiosennym i letnim, narażają na zbyt długie i intensywne działanie promieni słonecznych. Do niezbędnych ochronnych produktów warto więc dołożyć krem z filtrem oraz nakrycie głowy, a podczas pracy należy pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu. Oczywiście unikać należy prac w godzinach południowych, w których słońce jest najsilniejsze.

Jak unikać zagrożeń podczas pracy w ogrodzie?

Aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko wypadków przy pracy w ogrodzie, należy zaopatrzyć się we wcześniej wymienione produkty. Dodatkowo należy pamiętać o odpowiedniej organizacji. I tak na przykład po zakończonych pracach warto od razu chować narzędzia, szczególnie te ostre i masywne. Przenoszenie ciężkich skrzynek czy wiader powinno odbywać się w odpowiedniej pozycji, odciążającej kręgosłup. Narzędzia takie jak drabiny, sekatory czy kosiarki muszą być odpowiedniej jakości i we właściwym stanie technicznym.

Powiązane artykuły