Onętek – charakterystyka, wymagania, uprawa dla początkujących

Spis treści

Onętek to niezwykle wdzięczny i efektowny kwiat, który kojarzy się nam przede wszystkim z wiejskimi ogrodami. Co powinniśmy wiedzieć o jego uprawie? Jakie zabiegi pielęgnacyjne są niezbędne przy tej roślinie?

Onętek – najważniejsze informacje

Pod nazwą onętek (inaczej kosmos) kryje się 25 gatunków roślin zaliczanych do rodziny astrowatych. Kosmosy wywodzą się z ciepłych rejonów Ameryki Południowej. Mogą być one roślinami jednorocznymi, ewentualnie bylinami charakteryzującymi się słabo ulistnionymi i wyprostowanymi łodygami. Rośliny są dość wysokie, bo w sprzyjających warunkach osiągają nawet 120 centymetrów. Liście onętka są klapowane lub głęboko wcięte. Onętki posiadają koszyczkowate kwiatostany, których średnica może wynosić nawet 9 centymetrów. Kwiaty mogą występować w rozmaitych barwach (między innymi różowej, białej, fioletowej, czerwonej, kasztanowej). Do najbardziej znanych roślin tego gatunku należy kosmos podwójnie pierzasty. Okres kwitnienia tej rośliny zaczyna się w lipcu i trwa aż do października.

Onętek w ogrodzie – co musimy wiedzieć o jego uprawie?

Onętki wysiewa się z nasion wprost do gruntu. Idealny okres wysiewu to nawet późna wiosna, gdyż rośliny kiełkują wyjątkowo szybko (mogą wykiełkować nawet w ciągu 5 dni). Jeżeli zależy nam na bardzo obfitym kwitnieniu, powinniśmy posadzić onętki na stanowiskach dobrze nasłonecznionych. Wybierajmy stanowiska osłonięte od wiatru (pod murem domu, za żywopłotem czy większymi roślinami, które staną się dla nich osłoną), gdyż silniejszy podmuch może połamać delikatne kwiaty.

Ważne jest też, żeby dla tych kwiatów wybrać ziemię, która nie jest szczególnie zasobna w składniki odżywcze. Gdy posadzimy onętki w żyznej glebie, zielone części roślin będą one rozwijać się intensywnie, jednak kwitnienie będzie minimalnie. Sytuacja wygląda zupełnie odwrotnie w ubogiej glebie. Pozytywny wpływ na zwiększenie kwitnienia może być również bieżące usuwanie zwiędniętych kwiatów.

Komosy to rośliny dość wysokie, dodatkowo posiadają cienkie i słabo rozgałęzione łodygi. Z tego względu warto jest zapewnić im podparcie.

Onętki pochodzą z krajów o cieplejszym od naszego kimacie, dlatego źle tolerują przymrozki (z tego względu sadzi się je późną wiosną). Jednocześnie wykazują zadowalającą odporność na choroby roślin i szkodniki (chociaż może się zdarzyć, że zostaną zaatakowane przez mszyce).

Sadząc komosy w ogrodzie musimy zdawać sobie sprawę, że mają one tendencję do silnego rozrastania się. Ważne jest, żeby usuwać te kwiaty z miejsc, w których nie powinny rosnąć, ponieważ mogą one utrudniać wzrost innym naszym roślinom. Nie będzie to trudne, gdyż onętki bardzo dobrze znoszą przesadzanie (w przeciwieństwie do wielu innych roślin mogą być przesadzane nawet w okresie kwitnienia).

Onętki nie wymagają regularnego podlewania. Doświadczeni ogrodnicy zalecają podlewane jedynie młodszych roślin (i to dopiero wtedy, gdy zauważymy, że są w gorszej kondycji i rzeczywiście brakuje im wody).

Komosy nie są odporne na mróz, dlatego pierwsze przymrozki oznaczają koniec cyklu życiowego tych roślin.

Onętek – zastosowanie

Kosmosy świetnie sprawdzą się jako rośliny osłonowe i rabatowe. W zależności od potrzeb możemy sadzić je pojedynczo, jak i w większych grupach. Bardzo efektownie prezentują się ogrody, w których wymieszano onętki o różnym zabarwieniu. Onętki sprawdzają się jako kwiaty cięte i są bardzo chętnie wykorzystywane przez florystów do tworzenia naturalistycznych bukietów.

Powiązane artykuły