Jak walczyć z łysieniem plackowatym?

lysienie

Spis treści

Łysienie plackowate to jedno ze schorzeń, które ma bardzo negatywny wpływ na nasze samopoczucie, poczucie własnej wartości i ogólnie pojmowaną atrakcyjność fizyczną. Wbrew powszechnej opinii, często cierpią na nie osoby przed 30 rokiem życia. Czym jest ta choroba i czy można cos zrobić, żeby zminimalizować problem wypadających włosów?

Charakterystyka choroby

Łysienie plackowate to przypadłość, o której wciąż nie wiemy dostatecznie dużo. Nie wiemy, dlaczego powstaje i co ją powoduje, choć istnieją pewne hipotezy. Pewne jest jedynie to, że problematyczne schorzenie skóry ma charakter autoimmunologiczny oraz przewlekły. Nie leczona, może doprowadzić do całkowitej utraty włosów, a nawet brwi i rzęs. Nie należy zatem bagatelizować problemu, tylko zacząć działać od razu, gdy pojawią się pierwsze objawy.

Łysienie plackowate – przyczyny

Choć problem wypadających włosów wciąż jest dla nas zagadką, naukowcy zdołali ustalić, co może wpływać na rozwój choroby. Wygląda na to, że czynnikiem determinującym łysienie plackowate jest silny, długotrwały stres. Nie bez znaczenia są również uwarunkowania genetyczne oraz kwestie autoimmunologiczne. Sprzymierzeńcem choroby niestety okazuje się być także stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej czy zatrucie metalami ciężkimi.

Rozpoznanie choroby

Łysienie plackowate ma wiele odmian i może przebiegać różnie u poszczególnych osób. Cechą wspólna jest jednak utrata włosów, która rozpoczyna się od niewielkiego ogniska. Najczęściej ma regularny, okrągły kształt. Skóra głowy wygląda na zdrową. Nie dochodzi do zbliznowaceń. Jeżeli podczas codziennej pielęgnacji włosów dostrzeżemy pierwsze objawy, powinniśmy niezwłocznie udać się do dermatologa.

Łysienie plackowate – leczenie

Zmagając się z jakąkolwiek chorobą, bardzo istotny jest moment rozpoczęcia terapii. *Łysienie plackowate* nie stanowi wyjątku. To choroba długotrwała, nawracająca oraz postępująca, dlatego tak ważne jest jak najszybsze skorzystanie z pomocy specjalisty. Często osoby cierpiące na *łysienie plackowate*, oprócz pomocy dermatologicznej będą potrzebowali pomocy trychologa – specjalisty od włosów.

Diagnostyka przebiega kilku etapowo. Obejmuje zazwyczaj wywiad z pacjentem, badanie włosów oraz testy laboratoryjne. Jeśli lekarz potwierdzi u nas *łysienie plackowate*, włączy odpowiednią terapię. Niestety choroby tej nie da się całkowicie wyeliminować, bądź cofnąć objawów. Stosując odpowiednie środki, można jednak znacznie spowolnić problem wypadania włosów i osiągnąć stan reemisji.

Leczenie łysienia odbywa się miejscowo oraz ogólnoustrojowo. Często stosuje się glikokortykosteroidy. Są one podawane podskórnie. Występują w formie maści, kremów lub żelów. Dostępna jest również mezoterapia, karboksyterapia oraz kriomasaż, który przez ochłodzenie tkanek działa pobudzająco na mieszki włosowe.

W walce z łysieniem plackowatym warto się również posiłkować kosmetykami wzmacniającymi zarówno same włosy, jak i cebulki oraz wprowadzić dietę bogatą w witaminy i mikroelementy, poprawiające kondycję oraz pobudzające porost włosów.

Spektrum dostępnych metod leczenia jest zatem dość szerokie, ale żadne z nich nie daje stuprocentowych efektów. Lecząc tą przypadłość musimy się nastawić na długotrwałą batalię, aczkolwiek należy pamiętać, że im wcześniej wdrożymy zmiany, rezultaty będą lepsze.

Powiązane artykuły